Pera Palas eski günlerine dönebildi mi?

Paris’ten yola çıkıp İstanbul’a varan L’Orient Express’in yolcuları için inşa edilen ve İstanbul’un tarihi öneme sahip yapılarından biri olan Pera Palas Oteli eski ihtişamlı günlerine geri dönüyor!  İki yıl önce İhsan Kalkavan tarafından satın alınan ve 46 milyon TL’lik devasa bir yatırımla restorasyonuna başlanan bina Haziran 2010′da hizmete girecek.

Hatırlanacağı gibi uzun yıllar yeşil rengiyle İstanbul ile bütünleşen ve 1. derece tarihi eser olan bina, bir önceki yönetim tarafından izinsiz şekilde sarıya boyanması oldukça eleştirilmişti. Bu kez işler tam da olması gerektiği gibi gitti. Hatta o kadar ki Mart 2010′da yeniden hizmete girmesi planlanan binanın içindeki inşaatları halen devam etmekte… Binanın yalnız dış cephesi değil izinler alınarak iç tasarımı da aslına uygun şekilde yenilendi. Bu kapsamda bir zamanlar Atatürk’ün de kaldığı 101 no.lu oda da yeni bir çehreye kavuştu.

Bugünlerde dış cephesindeki iskeleleri sökülen Pera Palas, bölgenin hızla yoğunlaşan kültür sanat etkinlikleri için bir çekim merkezi olacak. Yenilenen bina, pek çok  kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Bu amaçla Pera Palas çalışanları etkinlik programlarını netleştirmek için harıl harıl çalışıyorlar.

Reklamlar
This entry was published on Mart 14, 2010 at 12:19 pm. It’s filed under restorasyon and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: