Zeyrek Sarnıcı’ndaki restorasyon bitmek bilmiyor…

Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan ve Bizans’tan günümüze ulaşabilmiş en önemli su yapılarıdan biri olan Zeyrek Sarnıcı’ndaki (diğer adıyla Pantokrator Sarnıcı) restorasyon çalışmaları bitmek bilmiyor…

Piri Mehmet Paşa Vakfı’na ait olan ve 2004’te 10 yıllığına Fatih Belediyesi tarafından restorasyon amacıyla kiralanan sarnıçtaki çalışmalar 2006 yılında Atelye Mim’e verilmişti. Bu kapsamda öncelikle, içerideki tonlarca çöp temizlenmiş, duvarlarda sonradan yapılmış sıvalar sökülmüş ve yapıya büyük zarar veren ağaç ve sarmaşıklar temizlenerek orijinal yapı ortaya çıkartılmıştı. Hatta bu çalışmalar sırasında toprakla dolmuş 8 metrelik bir su kanalı da bulunmuştu. Hızlı başlayan restorasyon çalışmalarının 2007 sonunda bitirilmesi, 24 sütun üstünde yükselen bu devasa sarnıcın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinde kullanılması planlanıyordu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından, mekânın eğitim, kültür ve sanat organizasyonlarının yapılacağı bir alan olarak düzenleneceği defalarca açıklansa da sarnıçtaki restorasyon çalışmaları görünüşe göre bu yıla da yetişemeyecek.

Sarnıcın dış yüzeyinde demir iskeleler olduğu gibi duruyor. Ayrıca yapının üstünde başlatılan ve tarihi bir mescidin temellerini ortaya çıkaran kazılar da uzun zamandır olduğu gibi bırakılmışa benziyor. Umarız, Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesi için kaynak ayıran Fatih Belediyesi, üstünde iki de mezar bulunan bu eşsiz Bizans yapısını yeniden hatırlar.

Reklamlar
This entry was published on Nisan 5, 2010 at 3:55 pm. It’s filed under arkeoloji, restorasyon and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: