“2010 Sarkis yılı”

Çağdaş sanat dünyasının önde gelen gelen isimlerinden Sarkis, 2010’a damgasını vurmaya devam ediyor.

İstanbul’da doğan ve 1964’ten beri Paris’te yaşayan sanatçı, bugüne kadar açtığı en büyük  ve kapsamlı sergiyi Türkiye’de ilk defa İstanbul Modern’de “Site” başlığı altında Türk sanatseverlerine sundu. Eylül 2009’dan Ocak 2010’a dek açık kalan bu sergi, sanatçının 50 yıllık sanat yaşamını gözler önüne sermesinin yanı sıra İstanbul Modern’e de “yaşayan bir çağdaş sanatçının retrospektif” sergisini açmanın heyecanını yaşattı.

Sarkis, bu çok kapsamlı etkinliğinin ardından Şubat ayında da Paris’deki Centre Pompidou’da Passages adlı bir sergi daha açtı. Fransa’da Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında açılan bu sergi de, kullanılan mekânların genişliğiyle Centre Pompidou tarihinde bir ilke imza attı.

Mart ayında Sarkis, bu kez Galerist‘te  “Opus” isimli bir sergi daha açtı. Sarkis bu sergide son dönemde ürettiği mimari planlarına ve sergi için özel olarak üretilen neon yazılarını sanatseverlere sundu.

Cenevre Çağdaş Sanat Müzesi’ndeki sergisine ek olarak Sarkis, Eylül ayında bu kez deYapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’ne konuk olacak. Sanatçı sergi için özel bir iş üretti.

Türkiye’nin dünya çapında çok önemli bir yeri olan sanatçısı, geç de olsa kendi ülkesinde hakettiği ilgiyi görüyor. Üstelik yıllar sonra kendisini keşfeden Türk sanatseverler Sarkis’in eserlerini görmek için uzaklara gitmek zorunda değiller.

Reklamlar
This entry was published on Nisan 18, 2010 at 10:07 am. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, sergi and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: