Altın Palmiye ödüllü yönetmenden yeni bir İstanbul filmi…

Sık sık ülkemize gelen Ermeni asıllı ünlü Fransız yönetmen Serge Avédikian, başarılarına bir yenisini ekledi ve 63. Cannes Film Festivali’nin Kısa Metraj dalında “Chienne d’Histoire / Hayırsızada” adlı animasyon filmiyle Altın Palmiye’nin sahibi oldu. Film, Hayırsızada’ya sürülen ve ölüme terkedilen İstanbul’un sokak köpeklerinin hikâyesini anlatıyor. Aynı zamanda Osmanlı ve Batılı devletler arasındaki ilişkilere de göndermelerde bulunuyor.

Ailesi Türkiye’den Fransa’ya gitmek zorunda kalan Serge Avédikian’ın Türkiye ile ilgili çalışmaları bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’a gelen yönetmen, yeni bir film projesi için yeni çekimler gerçekleştirdi. Daha önce İstanbul Köpekleri adlı bir kitabı yayımlanan yazar/araştırmacı Catherine Pinguet ile birlikte çalışan Avédikian’ın bu son çalışmasının yıl sonunda sinemaseverlerle buluşması bekleniyor.

Beyoğlu’ndaki sokak köpekleriyle günlerce ahbaplık eden ekip, özellikle Galatasaray civarında yaşayan bir köpeğe odaklanmışlar. Kilosu ve siyah renginden dolayı her gittiği yerde Fıçı, Zeytin ve Kömür gibi farklı isimlerle anılan köpeğimiz, filmin en önemli başrol adayı.

Reklamlar
This entry was published on Mayıs 26, 2010 at 3:48 pm. It’s filed under güncel, sinema and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: