İstanbul’u sonunda kültür mirasından çıkarttırdık…

Ülke olarak üzerinde oturduğumuz tarihin değerini bilmememiz sonunda UNESCO tarafından da tescillendi… yıllardır gidip gelen heyetler, yazılan raporlar… ne yapılmasının madde madde açıklandığı kararlar hiçbir işe yaramadı. Türkiye’nin bilim insanlarının uğraşı da kar etmedi.

Sonunda UNESCO, İstanbul’u Dünya Kültür Mirası listesinden çıkardı… son sürat devam eden inşaatlar, yanlış plansız restorasyonlar, her gün işe gidip gelirken ya da öylesine gezinirken bile karşımıza çıkan sonsuz tarih ve kültürümüze sahip çıkamıyoruz. bundan birkaç sene sonra hatta belki 2011′de İstanbul’un çehresi oldukça değişmiş olacak. ve artık kimse İstanbul’un bir metropol olmasının nedeninin sadece iş ve insan kalabalığındankaynaklandığını sanacak…. her zamanki gibi yine de son bir çaba yine bir girişim hala mevcut… İstanbul S.O.S, imza kampanyası başlatarak duyarlı herkesi kültür mirasına sahip çıkmaya çağırıyor…

Acil Eylem İçin Çağrı!

İstanbul’da yapılmakta olan kentsel projelerin yarattığı kültürel, doğal ve sosyo-ekonomik tahribatlar, UNESCO’nun kenti Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi”ne almasına yol açacak!

1 Haziran 2010 tarihli Dünya Miras Komitesi Karar Taslağına göre,

i) Haliç Metro Köprüsü İnşaatı durdurulmaz ya da proje ile ilgili anlamlı bir değişiklik yapılmazsa,

ii) 5366 sayılı Kanun’un mevcut uygulaması durdurulmazsa,

iii) İstanbul Surları restorasyon projeleri ile ilgili bilgi sağlanmazsa,

iv) Marmaray ve Motorlu Araç Geçiş Tüneli Projeleri ile ilgili “Çevre ve Sosyal Değerlendirme”ye, “evrensel değerler” ile ilgili  yapılacak bir spesifik değerlendirme de  eklenmezse,

v) Ahşap yapıların korunabilmesi için çok ortaklı bir rehabilitasyon programı geliştirilmezse,

vi) Trafiğin Tarihi Yarımada üzerinde potansiyel etkilerini göz önüne alan bir Trafik Mastır Planı hazırlanmazsa,

vii) İnşaat ve altyapı projelerinin varlığın üstün evrensel değerine etki etmemesi için bütüncül bir çerçeve oluşturacak Yönetim Planı uygulamaya konulmazsa,

UNESCO İstanbul’u 2011 yılında tamamen Dünya Miras Listesinden silmek üzere, 2010 yılında Tehlikede Olan Dünya Miras Listesi’ne almaya karar verir denilmiştir.

DUR demek için son 20 gün!

Bizler, kentlerimizde bize sorulmadan yapılan, yaşam alanlarımıza müdahale eden, kültürel değerlerimizi yok eden, doğal alanlarımızı tahrip eden ve sosyal dışlanmalara neden olan bu tip uygulamalara DUR demenin gerekliliğinin bilincinde olan kişiler/gruplar olarak, kamusal haklarımıza müdahale eden uygulamalara karşı çıkıyoruz.

Haliç Metro Köprüsünün yapımının durdurulması İstanbul’un en azından “Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi”nde kalabilmesi için aciliyet teşkil etmektedir. Bunun için yalnızca İstanbullular olarak değil tüm dünya vatandaşları olarak harekete geçmeliyiz. Siz de bu çağrıya kulak verin ve İstanbul’un elimizden daha fazla yitip gitmesini önlemek için imza atın!

 

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 8, 2010 at 2:28 pm. It’s filed under güncel, kültür sanat and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: