Beral Madra’dan kültürazzi’ye sert yanıt…

Bir süredir Hürriyet Gazetesi’nin Kültürazzi köşesiyle İstanbul 2010 Ajansı ve Beral Madra arasında gelişen tartışmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul 2010 Ajansı‘nın Venedik Bienali’nde destek verdiği Orta Asya Pavyonu’nda düzenlediği kokteyl ile ilgili olarak başlayan tartışmada ilk yanıt ajans başkanı Şekib Avdagiç’ten gelmişti. Ancak dinmek bilmeyen tartışma; bu kez de Beral Madra’nın katıldığı bir televizyon programında belirttiği görüşleriyle yeniden alevlendi.

Geçtiğimiz hafta programdaki konuşmaları nedeniyle eleştirilen Beral Madra’dan bu sefer sert bir yanıt geldi. “İstanbul’un kültür ortamının şirket odaklı tekelci bir zihniyetin emrindedir” diyen Madra “kültürazzi, kültür ve sanat ortamına ahlaksızlık yansıtıyor. Ben neden hedefteyim” diye soruyor. Bugünkü Hürriyet Kültürazzi köşesinde de yayımlanan Madra’nın yanıtının tamamı şöyle:

“Geçen pazar günü Kültürazzi köşesinde hakkımda asılsız, saldırgan ve kişilik haklarıma tecavüz eden bir yazı daha çıktı. Yazan kişi TV röportajını yarım yamalak dinlemiş; iki cümleyi çekip almış, anlamsız bir biçimde saldırıyor. Kültürazzi, başlangıcından bugüne hakkımda sürekli bu tür yazılar çıkarıyor. Bu köşeyi yazan kişiler kendilerini açıklamadıkları için, yanıt vermek olanaksız; bildiğim kaynaklara ileti gönderdim. Hiç ses yok! Kültür köşesi için sorgulanması gereken bir husus! Lütfen zahmet edip öğrenir misiniz, ben neden hedefteyim? Bu arkadaşlar, kime hizmet için bunu yapıyor? İstanbul kültür ortamı şirket odaklı tekelci bir zihniyetin emrindedir; ne yazık ki sizin gazetenizin kültür politikası da bu tekelci zihniyete yıllardır hizmet sunmakta. Bu politika çok köhneleşti; bir değişiklik yapın! Türkiye sanat ve kültür sanat sahnesi çok değişti; listeler değişti. Sizin kültür kontenjanınızın listesi değişmedi!

Muhsin Akgün/Radikal

Kültürazzi, kültür ve sanat ortamına ahlaksızlık yansıtıyor!
Ayrıca, Radikal kurulduğu günden bu güne bu gazetede yazar kimliğimle yazmaktayım; gazeteci değilim ama disiplinli ve ahlaklı bir yazarım. Bunu hatırlatmak isterim. Yazılarımda ideolojimi ve söylemimi her zaman açıkladım; bunun dışında gizli bir ideolojim olduğunu ileri süren bir yazı, gerçek anlamda bir saldırıdır; beni ikiyüzlülükle itham etmektedir.
Gazetenizden ciddi bir özür ve yazılanların düzeltilmesini bekliyorum.”

Reklamlar
This entry was published on Eylül 12, 2010 at 1:54 pm. It’s filed under edebiyat, kültür sanat and tagged , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: