Mübin Orhon da 1 milyonluk sanatçılarımız arasındaki yerini aldı…

Antik A.Ş.’nin dün düzenlenen Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi’nde Mübin Orhon’un 1962 tarihli tablosu “Soyut Kompozisyon” 1 milyon 75 bin liraya alıcı buldu.

Antik A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Olgaç Artam’ın yönettiği ve Swissotel’de düzenlenen müzayedede 1950’den günümüze Modern ve Çağdaş Türk sanatından yapıtları görücüye çıktı. Müzayedenin en yüksek fiyata satılan eseri, beklendiği gibi Mübin Orhon’un 1962 tarihli ve bilinen en büyük boyutlu tablosu olan “Soyut Kompozisyon” 900 bin liraya satışa çıktı ve 1 milyon 75 bin liraya alıcı buldu. Müzayedenin bir diğer önemli ismi de Fahrelnissa Zeid oldu. Sanatçının tuval üzeri yağlıboya “Soyut Kompozisyon”u 750 bin lira açılış rakamıyla satışa sunuldu. Eser 850 bin liraya satıldı. 180 lot eserin satışa sunulduğu müzayedede ayrıca Burhan Doğançay’ın “Dans Eden Kurdeleler”i 700 bin, Mehmet Güleryüz‘ün “The Fall”u 600 bin, Neşet Günal’ın “Korkuluk”u 400 bin, Burhan Doğançay’ın “Kurdele”si 310 bin, Selim Turan’ın “Soyut”u 275 bin ve Alaettin Aksoy’un “Mutluluk”u 200 bin liraya alıcıya ulaştı. 500 kişinin katılımıyla düzenlenen müzayedede toplamda 15 milyon liralık sanat eseri el değiştirdi.

Reklamlar
This entry was published on Kasım 8, 2010 at 1:52 pm. It’s filed under güncel, resim and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: