Türkiye’deki galericiliğin kısa tarihi..

Ebru Çapa Vogue Türkiye’nin “Nostalji” sayfaları için Türkiye’nin sanat tarihine ışık tutacak bir yazı  hazırlamış. “Smokinli Bohemler” başlıklı yazı 25-27 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da açılacak olan Contemporary İstanbul Sanat Fuarı öncesi Türk sanat tarihinin de önemli bir yönü olan galericiğin gelişimini ele alıyor. Galericilik kültürünün önde gelen isimlerinden Haldun Dostoğlu ve Yahşi Baraz ile yapılan söyleşilerle renklenen yazının tamamını Vogue Türkiye dergisinin Kasım sayısında okuyabilirsiniz..

Sanatçının neredeyse bilinirliğinin “sahnesi” olan galericiliğin Türkiye’deki tarihi aslında çok genç sayılır. Yahşi Baraz’ın dediği gibi zor ve oldukça emek isteyen bu işte “Sanat için çalışacaksınız; sanatın yaşaması, tanıtılması için.”

işin aslına bakıldığında dünya çapında ün kazanmış çok önemli sanatçıların birçoğuğnun en yakın arkadaşları hatta tabiri caizse “simsarları” olmuş hep galeriler.. onlar sayesinde izleyicisiyle buluşabilen sanatçılar kendilerini ifade edebilmenin hazzını yaşamışlar. hatta birçok dahi sanatçı galerilerin yönlendirmesiyle birçok özel işe imza atmış ve böylece kendi sınırlarını da zorlamayı deneyimlemişler… Örn: Picasso’nun Suite Vollard’ı… Sonuç; sanatçının hem kendi hem de sanat adına farını ortaya koyabilmesi ve yaratıcılığını yansıtabilmesi.ve tabii biz izleyicilerine sundukları doyumsuz sanat keyfi.

Ebru Çapa’nın Yahşi Baraz ile yaptığı röportajın önemli bir kısmı tabii Türk resim sanatı tarihine damgasını vuran birçok sanatçının hayatlarından da anektodlar sunuyor… 1937′de açılan Resim Heykel Müzesi’nin açılmasından 1950 yılında kurulmaya başlanan ilk galeri Galeri Maya, dönemin sanat dünyasını bir araya getiren birçok dostun buluştuğu yardımlaşma sergilerine, ardından açılan Galeri 1, Kaptana Galerisi’ne ve nihayet 1970′lerden günümüze gelen galerici-sanatçı dünyasına koleksiyonerlerin girmesiyle ivme kazanan sanat dünyası…

Kısacası Türkiye’nin ve Türk sanatının zar zor da olsa bugünlere gelişinin kısa bir özeti için Ebru Çapa’nın yazısını okumadan geçmeyin.. sonra da birkaç galeri gezin.. pişman olmayacaksınız…:))

Reklamlar
This entry was published on Kasım 11, 2010 at 1:50 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: