Avrupa Yazarlar Parlamentosu başladı ama…

Bugün başlayan Avrupa Yazarlar Parlamentosu‘na onur konuğu olarak yazar V.S. Naipaul’un davet edilmesiyle başlayan tartışmalar alevlenerek devam ediyor. Hilmi Yavuz’un Parlamentoya katılacak yazarları “Naipaul’un Müslümanlara ve İslam’a hakaret ettiği” gerekçesiyle boykot etmeye çağırması üzerine kopan gürültünün ardından Nobel Ödüllü İngiliz yazar “Türk medyasında politize edilmiş olması etkinliğin asıl amacını ve bir edebiyatçı olarak yapacağım katkıyı gölgelemiştir” diyerek Türkiye’ye gelmeyeceğini açıkladı. Kopan gürültünün bu şekilde sonuçlanması üzerine en sert tepkilerden biri bugün yazar Cem Akaş’tan geldi.

Yazarın kendi sitesinde de yayınlanan yazısında Akaş “bu ahmakça linç hareketinin bir parçası olmamak için”, Avrupa Yazarlar Parlamentosu’ndaki Komisyon Moderatörlüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İngiliz yazarın müslümanlarla ilgili “parazit, gerizekalı” gibi açıklamalarda bulunduğunu belirten Hilmi Yavuz boykotunun savunmasında “Naipaul, kendi romanlarında, konuşmalarında İslam düşmanlığını açık ve seçik bir şekilde ortaya koyuyor. Naipaul bilerek ya da bilmeyerek İslam sevmemezlikle İslam düşmanlarına entellektüel malzeme taşıyor. İslamofobiye edebi meşruiyet kazandırmaya kalkışıyor.” demişti.

Bu açıklamalarla gündemde günlerdir, o programdan bu programa, bir tartışmadan diğerine koşan Hilmi Yavuz’un Naipaul hakkında başlattığı tepkinin, üstelik bir kitabını bile okumadan hatta yazarın Türkiye’ye gelmesini engelleyecek boyuta ulaşabilmesi karşısında Avrupa Yazarlar Parlamentosu organizasyonunun yazarlar arasında ciddi bir güvensizlik oluşturduğu aşikar…

Cem Akaş’ın sabah yayınlanan açıklamasıyla bugün içinde tüm basın tarafından yakından takip edildiğini de belirtelim.. ”Parlamento organizatörlerinin ve İstanbul 2010 yöneticilerinin, yaptıkları seçime sahip çıkamamalarını, linç haykırışlarına set çekemeyişlerini, Naipaul’a tam da bu durumda her türlü güvence verip gelmesini sağlamamalarını, tersine yazarın endişesini fırsat bilerek konuyu kapatmaya çalışmalarını kınıyorum”

Uluslararası arenada tüm insanlığı birbirine bağlaması gereken ve bilinen dillerden çok farklı bir bağ, bir dil olarak ayrı bir değer olan kültür-sanat konusunda ülkemizdeki bu ırkçılık ve ayrımcılığın her fırsatta hortlaması gerçekten çok üzücü. Bizim kültür sanat konusunda insanlık hoşgörüsüzlüğümüz umarız daha fazla ayyuka çıkmaz. daha önce de birçok örneğini yaşadığımız bu tür tepkilerin -örn: uluslararası politikalar nedeniyle kültürel etkinliklere gidilmemesi çağrıları, (bkz. Vasıf Kortun-Chagall gibi önemli sergisi vs gibi “o ülkeyle ortaklaşa etkinlikleri” boykotu), bienallere ya da festivallere katılacak sanatçıların yuhalanması, dünyaya bakışları ya da duruşları bilinmeden yönetmenlere, yazarlara ve daha birçok sanatçının ülkeden kovulmaları…. bunlara örnek o kadar çok ki… kendi kültür insanlarımızı yıllarca yurtdışına kaçırdığımız, haklarında hain söylemleri tutturduğumuz yetmiyormuş gibi artık dünya çapındakileri de ülkemize almamaya başlamış durumdayız. bu “bizbize kalalım, bizden başka dostumuz yok” mazlum söyleminden kurtulmanın zamanı geçti sanıyorduk. Fikirlerine katılmadığımız insanlarla oturup bunu karşılıklı fikir alışverişine dönüştürmeye tahammülümüz yok.

Halbuki kültür-sanat bu konuda en önemli adımların atılacağı ve keyifli olması gereken ortak alandır. böyle öğrendik ustalardan. fikir ve düşün adamlarından. her biri onca eziyet çekmelerine karşın herkesi dinlemeYaşasın bir nin okumanın önemine dem vururlardı.. ne oldu, neresini kaçırdık dersin… hep aynı konuda çakılıyoruz…

Reklamlar
This entry was published on Kasım 25, 2010 at 1:47 pm. It’s filed under edebiyat, güncel and tagged , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: