100 milyon porselen çekirdek

Ay çekirdekleri ama milyonlarcası Tate Modern’in Tribune Hall’una kalın bir halı misali serilmiş. Hepsi birbirinin aynı ilk bakışta ancak bir o kadar da eşsizler.

 

 

Sunflower Seeds sergi haberini BBC kültür-sanat programında izlemiştim ilk. Çinli sanatçı Ai Weiwei doğduğu ve seramik sanatının beşiği şehrine geri dönüp çekirdek atölyeleri kuruyor. Çogunluğu kadın olan yüzlerce köylü 100 milyon porselen çekirdeğe desenleri ustalıkla çiziyor. ‘Made in China’ fenomenine mükemmel bir gönderme yapılıyor .

Serginin ilk günlerinde çekirdeklerin içinde koşmak, yüzmek, yuvarlanmak serbesti. Ama porselen tozunun ziyaretçilerin sağlığını etkileyeceği

gerekçesiyle şimdi ancak etrafında yürümek mümkün. Güvenlikçilerin arkasını döndüğü o an bir çekirdek aldım. Ama zaten Ai Weiwei bunu salık vermişti. Çekirdekleri yapan Çin’li kadınların bundan hiç mi şikayeti yokmuş! 2 Mayıs’a kadar çekirdekler bitmeden gidilesi bir sergi.

Reklamlar
This entry was published on Mart 31, 2011 at 1:18 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: