e-kitap devrinde yeni bir devrim…

teknoloji ne kadar çok gelişirse yeniliklere ayak uydurmak da o kadar hızlı oluyor… en “gelenekçi” alanlarda bile değişimin kaçınılmaz olduğu gizliden gizliye kabul ediliyor. Sonuçları ortada.. özellikle edebiyat dünyasında yeni çıkarılan ya da yeniden basılan kitapların mutlaka güncel çağa ayak uyduran bir verisyonu hazırlanıyor… örneğin bir önceki dönem “çizgi romanlar” dönemiydi ve dünya klasiklerinden en ağır klasik romanlara hatta felsefe kitaplarına  kadar hepsinin çizgi roman verisyonları bir anda piyasaya giriverdi.

bir süredir de artık e-kitap devri başlamış durumda… dünya çapında birçok kitabın e-kitabı çoktan çıkmıştı.. bunların en yenisi artık eskisi kadar -tabi nicelik olarak- ağır olamayacak bir kitap… Karl Marx’ın Das Kapital’i…

idefix üzerinden karton kapaklı, ciltli ve e-kitap olarak satışa çıkan Ekonomi Politiğin Eleştirisi’nin 1. Cildi’nin ne kadar okunacağını bilmek çok mümkün değil tabi ki.. ama herkesin “sanal kitaplığı”na illa ki indirmek isteyeceği muhakkak…

üstelik Yordam Kitap’ın bu basımı, eseri tamamlayan iki ek metni de kapsıyor:
Bunlardan ilki, Marx’ın başlangıçta Kapital’in I. cildine 6. bölüm olarak koymayı düşündüğü, ancak cilde dâhil etmekten daha sonra vazgeçtiği, Marx’ın ekonomi politik eleştirisinin mantığı ve “mimari”si açısından özel bir önem taşıyan 120 sayfalık el yazması. Diğeri ise Kapital’in temel kavramlarının Almanca, Fransızca, İngilizce ve Türkçe karşılıklarını içeren bir “sözlükçe”.

Reklamlar
This entry was published on Nisan 29, 2011 at 12:57 pm. It’s filed under edebiyat, güncel, yayıncılık and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: