National Geographic Türkiye’den ’10. yıl’ şerefine…

National Geographic Türkiye edisyonu 10. yılını “görünmeyen türkiye” başlıklı bir fotoğraf sergisiyle kutluyor. atrepo no. 3′te düzenlenen kokteyl ile açılışı gerçekleştirilen sergide 123 yıllık derginin arşivinden seçilen 100 fotoğraflık bir özel seçki  yer alıyor. 1919 ile 1930′lu yıllar arasında tarihlenen fotoğraflar Türkiye’nin dört bir yanından insan portrelerinin yanı sıra dönemin tarihsel olaylarının gündelik yaşamdaki yansımalarına kadar çok çeşitli detaylara ışık tutuyor. derginin yakın takipçileri ve basının da yoğun ilgi gösterdiği açılışta, derginin yeni sayısının yanı sıra fotoğrafların birer afişi de davetlilere hediye olarak dağıtıldı. fotoğrafları dikkatle izleyen konuklar arasında; Sevin Okyay, Türkiye’nin Annie Leibowitz’i olarak gördüğümüz Bennu Gerede ve serginin yakından fotoğraflarını çeken manken-sosyetik güzel Ece Sükan dikkatimizi çeken simalar oldu.

 

11 Haziran’a kadar sürecek olan sergide Büyükdere sahiline yanaşan ilk deniz uçağından boğazdaki ilk kayık yarışlarına, İstanbul’un bereketli balık pazarından mübadele sahnelerine, Galata’dan geçen koyun sürülerinden İzmir’den geçen deve kervanlarına, Boğazı kaplayan efsanevi buz kütlelerinin geçişinden Ağrı, Doğubayazıt, Kars’ta eğitim kurumlarından semt pazarlarına kadar birbirinden önemli tarihsel tanıklıklar ve renkli portreler orijinal yorumlarıyla ilk kez sergileniyor…

National Geographic’in binlerce fotoğraflık arşivinde yapılan sıkı bir araştırmanın sonucu olan fotoğraflar; Ilo Battigelli, Gabriel Bretocq, Branson de Cou, Ewing Galloway, Kurt ve Margot Lubinski, W. Robert Moore, George Pickow, Merl laVoy, John D. Whiting, Maynard Owen Williams imzalı.

derginin 10 yıldır yayımlanan tüm sayılarının kapakları bir arada.

elde kadehlerle izlenmesi en anlamlı fotoğraflardan biri…

Derginin efsanevi fotoğraf arşivinin başındaki isim, 8 milyona yakın fotoğraftan sorumlu Bill Bonner da unutulmamış.

Reklamlar
This entry was published on Mayıs 10, 2011 at 12:29 pm. It’s filed under fotoğraf, sergi and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: