Monumenta 2011′e Anish Kapoor imzası….

Fransa’da Monumenta 2011 başladı. Her yıl uluslararası alanda ünlü bir sanatçıyı konuk eden Monumenta etkinliği için sanatçılardan özel bir proje oluşturmaları isteniyor ve eser için devasa boyutlarıyla Paris’in en önemli yapılarından olan Grand Palais’in tamamını kullanabilme özgürlüğü veriliyor.. Yani sanatçılar dev bir mekanı doldurmak için özel projeler üretiyor. tabi sanatçıların iddialı isimlerden seçilmesi, ortaya çıkan projelerin de iddialı olması sonucunu getiriyor.

Hem sanatçı için hem de sanat alanında anıtsal izler bırakan Monumenta etkinliğinin bu yılki konuğu Hindistan doğumlu İngiliz sanatçı Anish Kapoor. 11 Mayıs’ta başlayan sanat olayı için Kapoor, Leviathan* isimli dev bir eser oluşturdu. 35 metre yüksekliğinde ve 13.500 metrekarelik alana sahip eser dışarıdan birbirine bağlanmış 4 adet balondan oluşuyor. Daha önce hiçbir denemesi yapılmadan bir kerede oluşturulmuş olan Leviathan, halihazırda sarayın içini kelimenin tam anlamıyla “doldurmuş” durumda… Bu devasa eserini aylardır tutuklu olan ve hala haber alınamayan sanatçı Ai Weiwei’ye adadığını açıklayan Kapoor, dünyanın her yerindeki tüm müze ve galerilerini de bu duruma sessiz kalmayıp, protesto etmek için bir günlüğüne kapılarını kapatmaya çağırdı.

Leviathan’ın içinin tamamı tüm duyuları harekete geçiren kırmızı renk bir atmosferle kaplı, içinde dolaştıkça dev bir balinanın midesindeymiş hissi yaratan eserin tamamı ancak dışına çıkıldığında görülebiliyor. Sarayın içini tamamen kaplamış durumda olan dev balonun 23 Haziran’da sergi bitiminde binadan nasıl çıkarılacağı da ayrı bir konu… ama yetkililer ve Kapoor bu konuda da gereğini düşünmüş… birbiriyle bağlantılı 4 adet dev balondan oluşan eserin ince iskeleti sıkıştırılmış PVC’den oluşan bir metal malzemeden yapılmış. PVC malzemesinin ağırlığı 18 ton olan eser kaldırılacağı zaman yerde 3 parsel alanı kaplayacak, ve işlem toplam 90 dakika sürecek…

* “Leviathan” Eski Ahit’te cehennemin girişini koruyan bir deniz canavarı olarak geçer. aynı isim yüzyıllar sonra daha basit bir şekile bürünerek denizlerin en büyük memelisi olan balinalar için kullanılmaktadır.

Anish Kapoor kimdir?

 

Anish Kapoor 1954 yılında Bombay doğumlu. 1970′ten bu yana  Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. 1991′de aldığı Turner ödülü sanatçıya uluslararası bir ün ve Louvre Museum, Royal Academy of Arts ile Tate Modern’de retrospektif sergiler açma imkanı getirdi. Kapoor’un 116 metre yüksekliğindeki “Orbit” adlı heykeli Londra’da düzenlenecek 2012 Olimpiyat Oyunlarının simgesi olarak seçildi hatta inşasına başlandı bile…

Reklamlar
This entry was published on Mayıs 13, 2011 at 12:16 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, mimari, sergi and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: