Levent Yılmaz’dan Enis Batur’a ağır eleştiri…

bugünkü Taraf Gazetesi‘nde yayımlanan Levent Yılmaz’ın yazısı

Levent Yılmaz’ın Enis Batur’a yüklendiği ağır eleştiri yazısı, edebiyat çevrelerinin gündemi oldu. Yapılan fikirleşmeler sonucunda bu durumun; Enis Batur’un 7 Ekim 2010 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan ‘iki kitap için ufak çıkma’ başlıklı yazısından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Şu linkten ulaşabileceğiniz yorumlarında Enis Batur; Cem Akaş’ın 19 ve Levent Yılmaz’ın Afrika isimli kitaplarını ele alıyor. Yazıda Batur her iki kitabı da temel eleştirilerin yanı sıra aklına takılanlar çerçevesinde eleştiriyor.

Yazının sonunda ise Levent Yılmaz’ın Afrika kitabına geliyor sıra… “kitabın inşasında, bana kalırsa gelenekle bağlantı isteğinden kaynaklanan bir yapaylık, bir tür zorlama buldum ben.” diyen Batur kitabın geneli için de düşüncelerini şöyle aktarıyor: “kitabın inşasında, bana kalırsa gelenekle bağlantı isteğinden kaynaklanan bir yapaylık, bir tür zorlama buldum ben. Pekiştirici bir sorun da, ‘iyi duygularla kötü edebiyat’ misali, neredeyse sentimentalisme’in sularına açılan retorik üsluptan doğuyor – hani, sahiden de mektup yazılsaymış, tek okura gönderilseymiş dedirten parçaların sayısı az değil.”

kitabın arka kapağında yer alan Yaşar Kemal’in “Levent Yılmaz bu şiir kitabıyla görkemli bir yeni şiire temel atıyor” sözlerine de dikkat çeken Batur yazısına “Bu tür gayretlerin iki tarafa da yararı olmayacağı ortada.” diyerek noktayı koymuş.

Yapı Kredi günlerinden beridir aralarının pek de hoş olmadığı bilinen iki isim arasındaki bu gerginlikte yeni bir dalga olur mu bilemeyiz. Ama bu kadar zaman sonra yeniden böyle bir hararetli hesap dökümüne neyin neden olduğu ayrı bir merak konusu…

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 6, 2011 at 9:29 am. It’s filed under edebiyat, güncel and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: