bir ustanın son kodachrome rulosuna vedası…

Magnum Photos’un ve National Geographic dergisinin önde gelen usta fotoğrafçılarındanSteve McCurry‘den bir efsaneye veda töreni… Ustanın kariyerinin başlangıcından bu yana kullandığı ve elinde kalan son Kodachrome filmiyle çektiği fotoğraflar 3 Ağustos’taİstanbul Modern‘de açılacak “Son Kodachrome Filmi” başlıklı sergiyle dünyada ilk defa sergilenecek. Bu son vedada Ara Güler ve Elliott Erwitt gib fotoğraf ustalarının yanı sıra ünlü aktör Robert de Niro, Hint sinemasının ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Amitabh Bachchan, ünlü yönetmen Shekhar Kapur, Hintli aktör, yönetmen, yapımcı Aamir Khan, Hintli yazar ve aktrist Shenaz Rajastan’daki Rabari kabilesinden etkileyici portreler yer alacak.

1935’te üretimine başlanan, görüntü teknolojisinde “ikon” haline gelen Kodachrome, 73yıllık tarihinde fotoğrafçılıkta en çok tercih edilen filmlerdendi. Öyle değerliydi ki 70’lerde efsaneleşen film için, 1973 yılında ünlü sanatçı Paul Simon bir şarkı bile yaptı. Teknolojinin hızlı gelişimi ve dijital fotoğrafçılığın son sürat yaygınlaşması sonucunda basın fotoğrafçılığının gözdesi olan Kodachrome’un üretimi 2009 yılında durdurulmuştu.

Fotoğraf kariyerinin başından itibaren Kodachrome kullandığını söyleyen Steve McCurry, Rochester, New York’taki üretim bandından çıkacak en son Kodachrome filminin kendisine verilmesi için Kodak’la görüştü. Şirket, hemen kabul edince, Steve McCurry, 30 yıldır kullandığı bu filmin son 36 karesiyle farklı ülkelerdeki kentleri ve kişileri çekerek, bir dönemin kapanışına tanıklık etti.

Biz de şanslı kullar olarak bir efsaneye bir 

ustanın elinden çıkma bu muhteşem vedaya tanık olacağız… çok yaşa steve mccurry çok yaşa kodachrome…

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 22, 2011 at 9:58 am. It’s filed under fotoğraf, güncel, sergi and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: