Günay’dan çarpıcı açıklamalar; “devletin orkestrası, balesi, tiyatrosu mu olur?”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, son zamanların en çok tartışılan konularda Cem Erciyes’in sorularını yanıtladı… Bugünkü Radikal Gazetesi‘nde yayımlanan röportajda AKM’nin durumundan devlet sanatçılarının sorunlarına, arkeolojik kazılardan yeni devlet politikalarına ve hatta istanbul 2010 Ajansı’na kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Günay sanat kurumlarının ve etkinliklerin devletten çok sivil girişimlerin elinde olması gerektiğine dikkat çekti.

AKM ve Emek Sineması konularının halen mahkemede olduğunu ve yargı süreçlerinin devam ettiğine dikkat çeken Günay devlete bağlı kültür kurumları ve buralarda yaşanan sorunlar konusunda da şu çözümü sunuyor: “Bunların aslında bir vadede sivil topluma devredilmesi lazım. Yani sivil topluma gönüllü kuruluşlara, özel idarelere, yerel yönetimlere devredilmesi lazım. Devlet bütün bu sanat etkinliklerini kendi özkaynaklarıyla destekler ama doğrusu devletin orkestrası, senfonisi, operası balesi, tiyatrosu olur mu? Devlet bunları destekler… Devlet bütün bu alanlarda topluma yaygınlaşmayı ve sanat üretiminin önündeki engellerin kaldırılmasını destekler. Bunların hepsi geçmişte devletin bir kültür dayatması çerçevesinde oluşmuştur.”

Röportajın tamamı için…

Reklamlar
This entry was published on Ağustos 9, 2011 at 9:24 am. It’s filed under güncel, kültür sanat and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: