İstanbul’un tüm sesleri…

51639-2Uzun zamandır sıkıntılı haberleriyle içimizi sızlatan Yapı Kredi’deki tek kelimeyle “kendi haline terkedilmişlik” hali sürüyor. gerek etkinlikleri gerekse sınırlanan mekan olanaklarıyla görkemli dönemlerinin ne kadar geride kaldığını üzüntüyle takip

ediyoruz. en önemli edebiyat etkinliklerinden olan Sait Faik öykü ödüllerinin de elinden gitmesiyle yapı kredi kültür sanat efsanesi bir derin yara daha almıştı. Bugünlerde on binlerce kitabının bulunduğu deposunun taşındığı duyumunu aldığımız kurum bir kısmı satılan binasının da kendisine kalan “yarısını” en verimli şekilde kullanmak için farklı projelerle dikkat çekiyor. Bu projelere en yeni örnek binanın galatasaray meydanına bakan cephesini tamamen kaplayan ‘Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon’ sergisi.

Binanın cephesine kurulan perde, akşam olduğunda görüntü ve seslerden oluşan bir yapıya dönüşüyor.  kalp ritmi grafiğine benzeyen şekillere sokak sesleri eşlik ediyor. Çalışmanın yaratıcısı sanatçı Refik Anadol ile mimar Alper Derinboğaz.

13 Kasım’a kadar sürecek sergi için genel müdürü Tülay Güngen “Bu sergide bilimle sanatın birleştiği bir noktadan bahsediyoruz” diyor ve ekliyor: “Burası hep yeniliklere açık olmuş, farklı disiplinlerden yenilikleri ortaya koymuştur. Bu deney, kent boyutunda bir deney. Deneysel olmaktan çekinmiyoruz.”0000326940

Yapı kredi kültür sanat’ın kamusal sanat alanına 20 metrekarelik cephesini kullanarak katılması önemli bir adım ama bu dev perde bir zamanların öncü kültür sanat devinin bulunduğu durumu örtmeye yetmeyecek diyoruz.

Reklamlar
This entry was published on Ekim 4, 2011 at 12:19 pm. It’s filed under çağdaş sanat, kültür sanat, sergi and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: