Müzelerden Osman Hamdi’ye saygı duruşu…

Bundan aylar önce Eylül’de açılacağınıduyurduğumuz Salt Galata nihayet 1 Kasım’da kapılarını açıyor… üstelik bir eşsergi ile… Pera Müzesi’nde bu cuma (14 Ekim) açılacak olan “Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar”ın ardından Salt Galata da; Osman Hamdi Bey’e saygı duruşu niteliğinde bir sergiye hazırlanıyor. başlığı “Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914″ olan serginin içeriğinin Osman Hamdi Bey ve İstanbul Arkeoloji Müzesi ile ilgili olacağını belirtmeye gerek yoktur sanıyoruz ki.

Sergi; Müze-i Hümayun’un (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) kuruluşunun yanı sıra Osmanlıların, Anadolu ve çevresindeki zengin tarih mirasını araştırma mücadelesine katılma serüvenini döneme ışık tutacak belge, harita ve fotoğraflarla sunacak. Ayrıca, Yunanistan, Türkiye, Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır’daki önemli arkeolojik kazı alanlarından çıkartılıp İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne getirilmiş buluntular da serginin en önemli unsurlarını oluşturuyor.

Birçok bakımdan önemli tarihsel gelişmelere sahne olan bir dönemi ele alacak olan serginin özellikle de yerleşimi ve tasarımını merak ediyoruz doğrusu… birbirinden farklı ve çok çeşitli malzemenin bir arada yer alacağı serginin ister istemez Pera’da açılan Osman Hamdi Bey sergisi ile karşılaştırılacağına şüphe yok.

önemli bir not da; bu karşılıklı rekabete karşın sergide Pera Müzesi’nin 2. katındaki Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundan bir eserin de yer alacağını belirtelim… Hilair’in Yeni Cami ve İstanbul Limanı adlı eseri yine yakın zamanda yeniden düzenlenen “Kesişen Dünyalar: Ressamlar ve Elçiler” sergisinden ödünç alınarak Salt Galata’nın açılışında yerini alacak.

Reklamlar
This entry was published on Ekim 11, 2011 at 8:56 am. It’s filed under Uncategorized and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: