Van Gogh’a ne kadar yakından bakabilirsiniz?

 

Antrepo No.3’te yeni bir sergi sanat meraklılarını bekliyor. Van Gogh Alive – the experience (Dijital Sanat Sergisi). İlaç sektöründe 100. yılını kutlayan Abdi İbrahim yenilikçi bakış açısını, sanatseverlere oldukça farklı bir sanat ziyafetiyle sunuyor.

Serginin özelliği; bugüne alışılagelen çerçeve içinde duvarda asılı, yanındaki etiketinde bilgileriyle yanyana gezmeye alıştığımız sanat eserlerinin  mekanın duvarlarına, tavanlarına zeminine hatta kolonlarına kadar taşan dev boyutlarda gezebilme imkanı sunması. Grande Exhibitions tarafından tasarlanan ve dünyayı dolaşan sergileme tekniğinde 40’tan fazla yüksek çözünürlüklü projektör; sinema kalitesinde ses, açıklayıcı bilgiler ve 3000’in üzerinde dev Van Gogh resmini büyüleyici bir koreografi ile mekanın tamamını kapsayan özel bir atmosfer yaratıyor.

bir sergi gezerken küçük boyutlu olmaları ya da yeterince yakından bakamamanın verdiği kekremsi tattan kurtulmak isteyen biz sanat düşkünleri için oldukça etkileyici bir görsel şölen sunuyor… Dünya çapında birçok mekanda farklı içeriklerde benzer sergilere imza atan sistemin diğer örnekleri de gerçekten göz kamaştırıcı. mesela sadece Mona Lisa’yı dev bir mekan boyunca, tüm detaylarıyla “duvardan duvara” görmeye kimsenin itirazı olmaz sanıyorum ki.

Bundan sonrası için bu serginin; gerek sergileme tekniği gerekse kurumların ve ziyaretçilerin sergi tasarımlarına bakış açısında daha cesur düşüncelere kapı açacağını umuyoruz..

Ünlü sanatçının 1880’den 1890’a kadar, Provence’te geçirdiği sürede, en bilinen eserlerinin çoğunluğunu resmettiği dönemdeki çalışmalarını ve hayatını ele alan sergi 10 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Antrepo’da ardından da Ankara’da sanatseverlerin karşısına çıkacak. 

 

 

Reklamlar
This entry was published on Şubat 7, 2012 at 4:28 pm. It’s filed under güncel, kültür sanat, resim, sergi and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: