modern’de açılışlar gecesi…

İstanbul Modern’de bu akşam 2 yeni sergi birden açılıyor. biri Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundaki çağdaş sanat eserlerinden bir seçki diğeri de müzenin kendi koleksiyonundan bir fotoğraf sergisi….

bir süredir devam eden müze ile sanatçılar arasındaki sansür geriliminin ardından bu akşamki açılış görülmeye değer diye düşünüyoruz müzenin bir süre önce yaşadığı sansür krizi ve sanatçıların tepkisi karşısında yaptığı açıklamalarla daha da alevlenmişti. hatta müzenin içinde düzenlenen söyleşilerden birinde düzenlenen gösterilerle kuruma yönelik tepkiler ve ardından tartışmalar sürmüştü.

Tüm bu gelişmeler ışığında Sanat Ajanı olarak diyoruz ki bu akşamki açılışta da bir sürprizle karşılaşabiliriz.

“La La La İnsan Adımları” sergisi, günümüz insan ilişkilerinde ihtiras, yenilgi, umutsuzluk, merak, ihanet ve yüzleşme gibi insana özgü hallerini ele alıyor. Farklı ülkelerden 28 sanatçının işlerinin yer adığı sergi “Tarihteki Karşılaşmalar, Kişisel Karşılaşmalar, Toplumsal Karşılaşmalar” başlıkları altında 3 bölümden oluşuyor.

“Dünden Sonra” fotoğraf sergisi de müzenin koleksiyonunda yer alan Osmanlı’dan günümüze geniş bir seçki sunuyor. Engin Özendes küratörlüğündeki sergi Abdullah Frères, Gülmez Kardeşler, Sébah & Joaillier, Ara Güler, Şakir Eczacıbaşı, Gökşih Sipahioğlu, İzzet Keribar, Kamil Fırat, Othmar Pferschy, Mehmet Günyeli, Bennu Gerede, isa Çelik, Murat Germen, Gültekin Çizgen, Ahmet Elhan, Arif Aşçı, Yusuf Tuvi ve İbrahim Zaman gibi önemli fotoğrafçıların eserlerini bir arada görme imkanı sunuyor.

Reklamlar
This entry was published on Şubat 15, 2012 at 10:13 am. It’s filed under çağdaş sanat, fotoğraf, güncel, sergi and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: