kamusal sanat yine göründü…

ilk olarak istanbul bienalinin açılışında gerçekleştirdikleri “İsimsiz Mektup” başlıklı etkinlikleriyle isimlerini duyuran Kamusal Sanat Laboratuvarı bu kez yine İstanbul Modern’in sergi açılışında boy gösterdi.

Son dönemin en hararetli ve gerilimli tartışmalarının odağında yer alan müzenin müdürü oya eczacıbaşı’nın “(Sanat işletmesinin) herhangi bir işletmeden farkı yok aslında. Sadece ürün olarak sanat yapıtları var.” açıklamasına tepki olarak hazırladıkları eylemi sergi açılışında gerçekleştirdiler.

“Müzecinin Çantası” başlığıyla gerçekleştirilen sessiz protestoda; bir sanatçı elindeki ekranlı bir çantayla sergi salonu ve kokteyl alanında kimi zaman çantasını yere bırakarak kimi zaman da uzun uzun bir eseri inceleyerek konukların arasında yerini aldı. çantanın ekranında ise müzenin logosunun aynısı kullanılarak yazılmış Türkçe ve ingilizce olarak “Müessesemiz Klimalıdır” mesajı yer alıyordu. mesajın sonunda ise ekranda görünen karekodu telefonuna okutan konuklar etkinliğin sitesine yönlendirilerek oya eczacıbaşı’nın açıklamasını okudular. sanatın bağımsız olması gerektiğini ve sermayenin “işletme” mantığıyla sanatı ve sanatçıları aslında bağımlı hale getirmeye çalışmalarına vurgu yapan grup elden dağıttıkları karekod kartlarla da konuklar tarafından ilgiyle karşılandı.

açılış boyunca konuklar arasında ve sergi salonunda dolaşan çanta en son müze restaurantında aralarında Mehmet Güleryüz’ün de bulunduğu konukların da ilgisine sunuldu. böylece gezici bir sanat eseri olarak bond çanta aynı zamanda teknolojiyle sanatı bir araya getiren bir protestoya da malzeme olmuş oldu.. çıkışta ise güvenliğin şaşkın bakışları arasında konukların çantayla fotoğraf çektirmek istemeleri de görülmeye değerdi… hatta sergideki performansı daha iyi görebilmek için yeni eklenen videosuna buradan ulaşabilirsiniz…

Reklamlar
This entry was published on Şubat 16, 2012 at 3:49 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, sergi and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

One thought on “kamusal sanat yine göründü…

  1. Niyazi seni kutluyorum protest duruşunu her zaman takdir etmişimdir, böyle bir performans sana çok yakışmıt tekrar tebrik ederim. Güner YENER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: