Ölüm yıldönümünde unutulmayan bir ressam…

Rezan Has Müzesi uzun bir aradan sonra yine türk resim sanatında Empresyonizmin (İzlenimciliğin) öncü ismi Nazmi Ziya Güran’ın bugüne kadar gün ışığına çıkmamış tablolarından bir seçkiyi salonlarına taşıyor.

“Işığın Ressamı” başlıklı sergide; özel koleksiyonların yanı sıra Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda da yer alan toplam 60 tablo yer alıyor. Sanatçıyı 75. ölüm yıldönümünde anmak amacıyla hazırlanan serginin açılışı; kültür bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla 17 Şubat akşamı düzenlenen bir törenle yapıldı.

Sanatçının birbirinden etkileyici eserlerinin yanı sıra Alfred Sisley’in de sanatçıya ilham veren bir tablosu sürpriz olarak sergide yer alıyor… duyurmuş olalım… Alfred Sisley’in sanatçıya ilham veren bir tablosu da 10 günlük bir süreyle sergide özel olarak yerini alacak.

“Bir tablo, üzerine çevrilen gözlerin sahiplerine bir müzik parçası kadar
zevk vermelidir” diyen Nazmi Ziya Güran’ın birbirinden renkli, izleyeni içine alan ve gün ışığının birbirinden güzel yansımalarının görülebileceği tablolar; bu karlı İstanbul’da, biz sanatseverlere iç ısıtan bir seyir keyfi sunmaya hazırlanıyor.

Can HasAhu ve Can Has’ın ev sahipliğinde açılan serginin onur konuklarından biri de Nazmi Ziya Güran’ın torunu Ayten Erdoğan oldu. Sergiye yaptığı katkılardan dolayı Ertuğrul Günay tarafından kendisine  plaket sunulan Erdoğan’ın heyecanı görülmeye değerdi.

Işığın Ressamı sergisi 17 Nisan’a kadar müzenin sergi salonunda türk resim sanatının önemli bir ressamının eserlerine ışık tutmaya devam edecek..

Ahu Has, Ertuğrul Günay

Reklamlar
This entry was published on Şubat 17, 2012 at 10:15 am. It’s filed under güncel, resim, sergi and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: