sanatın da artık “i” hali var…

teknolojik gelişmelere kolaylıkla adapte olabilen birisi değilimdir. gelenekçi hatta bir “alışkanlıklar” insanı olarak çok zor zamanlar geçiriyorum… ancak teknolojinin “akıllıca” kullanımları beni her seferinde heyecanlandırıyor, itiraf etmeliyim ki… mesela “audio guide” uygulamalarını kesinlikle çok başarılı buluyorum. hatta yeni açılan birçok müzedeki bilgilendirme metinleri için dijital ekranların kullanılması ya da müzelerde arşivlerin “ipad”ler ile izleyiciye sunulmasını oldukça akılcı buluyorum.tabi tasarım olarak eli kolu bağladığı noktalarda oluyor ama önemli olan doğru ellerde harikalar yaratılabilmesi…

en yeni teknoloji kullanımı örneğini Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Rembrandt & Çağdaşları” sergisinde tecrübe ettik.

sergi broşüründe metinden ayrı köşeye bir karekod yerleştirilmiş. karekodu telefonunuzun qr okuyucusunda taratıyorsunuz. doğruca iFest dergisi uygulamasına yönleniyor ve tamamen rembrandt sergisi üzerine hazırlanmış detaylı bir yayına ulaşıyorsunuz. içerik olarak sergi ile ilgili tüm detayların yanı sıra müze müdürü Nazan Ölçer ve serginin tasarımcısı Metin Deniz ile yapılmış röportajlar, rembrandt ve hollanda sanatı üzerine bir inceleme yazısı hatta videolar ve müziklerle zenginleştirilmiş sayfalarda dönemin ve ressamın başlıca yapıtları hakkında bilgiler yer alıyor. uygulamanın bonus’u ise; serginin ve ressamın başyapıtlarının tek tek incelenebildiği gibi detaylarını görmek, daha yakından bakmak için büyütülebilmesi. sergi salonunda tabloları “içine girercesine” inceleyen sanatseverler olduğunu düşünecek olursak uygulamanın sergide “flaşsız fotoğraf çekmek” için sekiz olanları çok memnun edeceğini söyleyebiliriz.

iFest dergisi aslında geçtiğimiz aylarda hayata geçen bir proje. bu “mobil kültür sanat rehberi”nin ardında isimler ise oldukça tanıdık. uygulamanın yayın yönetmeni; yıllardır radikal gazetesinin kültür sanat şefliği görevini yürüten, halen de yan yayınlar yönetmeni olan Cem Erciyes. yazarları arasında da Ayşegül Sönmez yer alıyor. kısacası iFest tam olarak bir teknoloji ve sanat buluması olan bir proje. Sakıp Sabancı Müzesi de bu yeni fırsatı bir avantaja dönüştürmeyi bilmiş, ortaya bizler için keyifli bir deneyim çıkmış.

Reklamlar
This entry was published on Şubat 29, 2012 at 12:48 pm. It’s filed under güncel, sergi, teknoloji and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

One thought on “sanatın da artık “i” hali var…

  1. Geri bildirim: Kapoor için geri sayım sürüyor… | Sanat Ajanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: