Urartu koleksiyonuna yakın markaj

Rezan Has Müzesi bir süredir başlattığı kültür sanat etkinlikleri atağını hızlandırarak devam ediyor. son olarak Nazmi Ziya Güran sergisiyle dikkatleri üzerine çeken müze, şimdi de kapsamlı urartu koleksiyonunu gün ışığına çıkarmaya hazırlanıyor, uluslararası partnerlerle yürüttüğü projenin detayları yakında tanıtılacak. her zamanki gibi biz önceden en doğru bilgilerle sizlerle paylaşmadan edemedik.

Bank of America Merrill Lynch, dünya çapında sürdürdüğü Sanat Eserlerini Koruma Programı (Art Conservation Project) kapsamında Türkiye’den de Rezan Has Müzesi’nin Urartu Takıları Koleksiyonu’nun restorasyon ve konservasyon çalışmalarını başlatıyor. Programın içeriği ve detayları, 15 Mart Perşembe günü müzede düzenlenen özel bir etkinlikle tanıtılacak.

Gelelim Bank of America Merrill Lynch‘in Sanat Eserlerini Koruma Programı’na… Banka; dünya çapında kar amacı gütmeyen müze ve kültür kurumlarının yok olmakla karşı karşıya olan ya da önemli ölçüde zarar görmüş, tarihi ve kültürel bakımdan sembolik özeliklere sahip nadir eserlerini restore edilmesi için önemli çalışmalarda bulunuyor, bağışlar sağlıyor.

İlk olarak 2010 yılında duyurulan ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyete geçirilen proje bugün; Amerika, Asya ve Avustralya’yı da kapsayacak şekilde genişlemiş durumda. Banka program kapsamında halen dünya çapında uluslararası sanat alanında yüksek öneme sahip yaklaşık 19 sanat eserine küresel çapta destek sağlıyor. Halihazırda program kapsamında restorasyonu yapılan eserlerin bazıları şöyle:

Solomon R. Guggenheim Museum, New York‘taki Pablo Picasso’nun “Woman Ironing” tablosu, Seattle Art Museum‘daki Jackson Pollock’un “Sea Change” tablosu, önümüzdeki Mayıs ayında yine Solomon R. Guggenheim Museum, New York’ta sergilenecek olan John Chamberlain’in The Menil Collection’da bulunan eserleri, Museo Diego Rivera Anachuacalli‘deki Diego Rivera’nın 4 eskizi (aralarında Rockefeller Binası için 1933 yılında başladığı “Man at the Crossroads” isimli duvar resmi de bulunuyor), Castello Sforsezco, Milano’daki Leonardo Da Vinci’nin “Codex Trivulzianus” el yazmaları, Tel Aviv Museum of Art koleksiyonundaki Marc Chagall’ın tabloları…

Reklamlar
This entry was published on Mart 14, 2012 at 10:30 am. It’s filed under kültür sanat, restorasyon and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: