Kraliçeyi hiç böyle görmediniz…

Dünyanın büyük bir ilgiyle hatta dikkatle izlediği en önemli ailelerin başında İngiliz Kraliyet ailesi gelir. Dillere destan ve televizyonlardan naklen yayınlanan düğünlerinden skandallarına, tüm aile fertlerinin başından neler geçtiğine ve şu anda nerede olduğuna kadar bilmediğimiz yoktur. Malum kraliçenin doğumgünleri tüm dünyada bir bayram havasında geçer. biri sorsa soyağacı bile çıkartabiliriz. Dünyanın her yerinde böyledir. her kuşak kendi zamanına denk gelen kraliyet kuşağının hayatını neredeyse ezbere bilir.

Victoria and Albert Müzesi de işte bu dünyanın pür dikkat izlediği İngiliz Kraliyet ailesinin başı Kraliçe Elizabeth’in yaşamına yakından bakan bir sergi ile takibe alıyor. “Queen Elizabeth II by royal photographer Cecil Beaton” başlıklı sergi adından da anlaşılabileceği gibi kraliyet fotoğrafçısı Cecil Beaton’un karelerinden bir seçki sunuyor. Dünya siyasi tarihine damgasını vuran en önemli şahsiyetlerden olan Kraliçe Elizabeth’in tahta geçmesinin 60. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliklerden biri olan sergide kraliçenin prenses, hanedan üyesi ve bir anne olarak portresi ilk defa toplu bir gösterimle ziyarete açılıyor. Sergi 22 Nisan’a kadar açık.

Eşzamanlı bir başka sergi de Avustralya’nın en eski ve kapsamlı koleksiyonuna sahip Ballarat Art Gallery‘de “Queen Elizabeth II by Cecil Beaton: A Diamond Jubilee Celebration” ismiyle düzenleniyor. Sergi, aynı zamanda “sör” ünvanına sahip Beaton tarafından çekilmiş 100’e yakın portresinden oluşuyor. Kraliçe’nin genç bir prenses olduğu 1942 yılında çektirdiği ilk fotoğarfı ile başlayan süreçte İngiltere’nin kraliyet yaşamına da ışık tutan sergi, 20. yüzyılın en geniş arşivinden görüntüleri de ziyaretçilerine sunuyor. Beaton’un günlüklerinin ve mektuplarının da yer aldığı sergi 15 Nisan’a kadar sürecek.

 

Reklamlar
This entry was published on Mart 15, 2012 at 4:11 pm. It’s filed under fotoğraf, güncel, kültür sanat and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: