Türkiye’den Europa Nostra atağı…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye, Europa Nostra Kültürel Miras ödüllerindeki yerini aldı. Önceki yıllarda birbirinden farklı projelerle katılan Türkiye bu yıl iki proje ile ödül aldı. “Koruma” alanında Milet-Balat İlyas Bey Külliyesi projesi ile “Özel Hizmet” alanında ise Allianoi inisiyatifi ve Dr. Ahmet Yaraş Avrupa Kültür Mirası Ödülü’nü kazandı.

Anadolu’nun gizli hazinesi…

Milet İlyas Bey Camii ve Külliyesi; KA-BA Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme-Mimarlık tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve konservasyon projelerinden biri. 2007 yılında projelendirilen restorasyon çalışmalarının ardındaki bir başka isim de Söktaş A.Ş. Tüm restorasyon ve konservasyon aşamalarında geniş bir bilimsel danışma kurulunun denetimi ve yönetiminde gerçekleştirilen Balat İlyas Bey Külliyesi projesinin, hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı devasa bir kitabı da geçtiğimiz yıl yayımlandı. Anadolu’nun tarihine ışık tutan makalelelerin yanı sıra projenin tüm aşamalarına da geniş yer verilen kitaptan öğreniyoruz ki, Milet Antik Kenti’nin hemen yanında yer alan külliyenin tarihi de bir o kadar eski ve önemli. Anadolu Beylikler Dönemi mimarisinin günümüze kalan gizli şaheserlerinden biri olarak nitelendirilen İlyas Bey Külliyesi 15. yüzyıldan bu yana ayrıcalıklı konumunu korumuş. İnşa tekniği ve malzeme kalitesiyle dönemine göre yüksek bir seviyede olan eser, Beylikler dönemine ait tek kubbeli camilerin en büyüğü olma özelliğine de sahip.

Hasankeyf, Allianoi, Milet, Efes, ve bunun gibi birçok ören yerinde sürdürülen özverili çalışmalardan duyduğumuz heyecan tekrar alevlendi. Türkiye’nin bilinmeyen birçok değerinin de böylesi bir çalışmayla gün ışığına çıkarılma şansı bulmasını umuyoruz…

Ödül töreni Lizbon’da…

2012 ödüllerini kazanan 28 proje, 31 ülkeden gönderilen toplam 226 proje arasından seçildi. Koruma, araştırma, özel hizmet ve öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme başlıkları altında 4 kategoride verilen ödüller Avrupa’nın dört bir yanından gelen bağımsız uzmanların oluşturduğu kategoriye özel jüriler tarafından oylanıyor. Her kategoride “büyük ödül”ü kazananların her biri €10.000 Euro para ödülünün sahibi olacak. 2012 Avrupa Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödüllerinin kazanan proje sahiplerine ödülleri, Europa Nostra’nın her yıl düzenlediği Avrupa Mirası Kongresi kapsamında 1 Haziran 2012 tarihinde Lizbon’da düzenlenen bir törenle sunulacak.

Daha önce de 2007 yılında Koruma Büyük Ödülü Göreme’deki Sarıca Kilise’nin başarılı restorasyonu dolayısıyla 135 aday arasından Türkiye’ye verilmişti. Gelecek yılki ödül organizasyonu için son başvuru tarihi 1 Ekim 2012, ödül töreni ise Haziran 2013’te bu defa Atina’da düzenlenecek.

Europa Nostra nedir ?

Europa Nostra, Avrupa çapında 50 ülkeden 250 sivil toplum kuruluşunu birleştiren bir uluslarararası kültürel miras koruma örgütleri federasyonudur. Ayrıca kuruluş, 150’yi aşkın ilişkili kamu kuruluşu ve kurumdan ve 1500’den fazla bireysel üyeden destek almaktadır. Avrupa çapında faaliyetlerini sürdüren oluşum, Avrupa Komisyonu kararıyla 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği Kültürel Miras Koruma Ödülleri yürütücülüğü görevini sürdürüyor. Günümüzde artık oldukça geniş bir ağ oluşturan profesyonelleri ve gönüllüleriyle Europa Nostra, Avrupa’nın kültürel mirasını bugünkü ve gelecekteki nesiller için korumayı görev edinmiştir.

Reklamlar
This entry was published on Mart 23, 2012 at 10:30 am. It’s filed under güncel, kültür sanat, kitap, restorasyon and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: