“sanatçıdan kesmece bunlar…”

usta öykücü sait faik abasıyanık’ın bir öyküsü vardır.. “Bir Karpuz Sergisi”.. yazar sıkıldıkça cami avlusuna gezmeye gider. orada bir dilenci ile karşılaşır ve ona para verir. dilenci elini öpünce konuşmaya başlarlar. yazar, ne zaman gitse dilenciyi cami avlusunda görür. dilenci ile yazar arasında bir arkadaşlık başlar. dilenci, yazara karpuz sergisi açma isteğini anlatır.

ilk kez 1936 yılında kurun gazetesinde yayımlanan bu öykünün “bir karpuz sergisi açabilmek için projeler yapmakta idi” cümlesi günümüz sanatçıları tarafından gerçek bir sergi haline getiriliyor. 20 mayıs’dan bu yana her pazar sanatçı didem özbek tarafından sürdürülen “bir karpuz sergisi açabilmek için projeler yapmakta idi” projesi, abasıyanık’ın bu öyküsünden yola çıkarak; “bir sanatçının varlığını; yaratma, üretme, sergileme ve işini satma süreçlerini gerçekleştirebilmek adına kendini nasıl konumlandırdığını ve başarılı olabilmek için kurması zorunlu profesyonel ilişkileri sorgulamayı” amaçlıyor.

öykünün izini süren sanatçı, öykünün yayımlandığı kurun gazetesinin de bir repdrodüksiyonu 20 mayıs 2012 tarihli olarak yeniden yayımladı. tabii güncel gündemimize göre hazırlanan gazete 1000 adet basıldı. salt galata’da ücretsiz olarak dağıtılan yayına, önümüzdeki günlerde bir de “pazar” ilavesi eklenecekmiş. tüm bu yayınların sadece 76 adeti numaralandırılacak ve proje bitiminde salt beyoğlu ve salt galata’daki dükkân’larda koleksiyonerlerin ilgisine sunulacak.

özellikle 2012 yılının başından bu yana kurumlar ve sanatçılar arasındaki sürgelen ve giderek de yoğunlaşan “sanatçı-eser, sanat kurumları ve koleksiyonerlik” arasındaki ilişki ve sanatçıların eser yaratma süreci ve eserin “pazarlanması”konularındaki şiddetli tartışmalara dikkat çekiyor. son olarak proje 4L elgiz müzesi ve sanatçılar arasındaki tartışmaların mahkeme boyutuna taşınması sanatçı – sanat kurumları arasındaki tartışmaların ne kadar büyüdüğünün bir göstergesi oldu.

didem özbek’in “bir karpuz sergisi açabilmek için projeler yapmakta idi” projesi kapsamında da 2-3 haziran tarihleri arasında “karpuz ve sanat” ekseninde  birçok dikkat çekici etkinlik ve performanslar düzenlenecek.

2 HAZİRAN CUMARTESİ:Görsel

12.00-16.00 / Kat -1 Vestiyer
Performans: İki Karpuz Bir Koltuğa Sığabilir 2012
Bir sanatçının işini nasıl konumlandırdığı ve bunu gerçekleştirebilmek için sanat ortamı, izleyici ve/ya sergileme alanıyla kurması zorunlu ilişkiler üzerine, izleyenin destek vererek katılabileceği bir performans

3 HAZİRAN PAZAR:

15.30-16.00 / Kat 4
Performans: Daha Karpuz Kesecektik
Bir sanat işinin satış sürecinde algıla(n)ma tecrübesi

Reklamlar
This entry was published on Haziran 1, 2012 at 8:45 am. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: