blogdan galeriye süzülen sanat…

 

Natsumi Hayashi oldukça etkileyici bir üne ve hayran kitlesine sahip bir sanatçı. internette ünlenen Hayashi’nin fotobloğu ‘Yowayowa Camera Woman Diary‘ uluslararası basının da yoğun ilgisine mazhar olmuş durumda; New York Times, The Daily Mail ve Guardian bunlardan sadece birkaçı. Hayashi’nin fotobloğunu google+ ve facebook dahil tüm sosyal mecralarda 11 bine yakın kişi takip ediyor. tabi bu sayı her geçen dakika artıyoTokyo’da bir fotoğrafçının asistanı olarak çalışan Hayashi’nin en çok bilinen işi; “levitating” (havalanma) adını verdiği, büyük çoğunluğu SLR makineyle çekilmiş portrelerinden oluşan fotoğraf serisi.

Hayashi, 2011 yılında oluşturduğu internet sitesine her gün fırsat bulduğu her zaman ve her yerde çektiği fotoğraflarını yükleyerek başlıyor, bir süre sonra daha farklı teknikleri de işin içine katıyor. Kendi deyimiyle “kendisini fotoğraf karesine sonradan koymak gibi bilgisayar efektlerine” hiç girmiyor. sadece oradan geçmekte olan birine deklanşöre basmasını rica ediyor. en zoru da zıplamanın zamanlaması ve deklanşöre basma anının mükemmel birleşimini yakalamak oluyor. ancak tabi bazen iyi tek bir kare için 200 kare çekmesi gerekiyor.

Hayashi, bir sanatçı olarak açıklamaktan çekinmediği tekniklerini “Today’s Levitation” başlığıyla sitesinde yayınlayacak kadar cesur.. sitesini oluşturup fotoğraflarını yüklemesinin üzerinden sadece birkaç ay sonra bloğu ve işleri tüm Asya’da bir fenomen haline geliyor.

Taiwan Photo 2011 etkinliğinde 3 işi sergilenen sanatçı ilk defa bir sergi kataloğunda da yer alıyor akabinde de Hayashi’nin 11 eseri MEM tarafından en iyi şekilde sergilenmek üzere alınıyor.

Natsumi Hayashi; yerçekiminin bizleri sınırlayan herşeyi sembolize ettiği söylüyor: “Günümüzde birçok insan gündelik yaşamın stresi ve ağırlığı altında, bu tıpkı hepimizin aynı yerçekiminin kontrolü altında olması gibi. Umarım izleyiciler benim havalanma fotoğraflarıma baktıklarında günlük yaşamın stresinden kurtulduklarını hissederler”

işte böyle bir yeni bakış açısı getirme bir farklılık yaratma hikâyesi.. seyri de keyifli. yaşasın fotoğraf diyoruz.

 

 

Reklamlar
This entry was published on Haziran 29, 2012 at 8:55 am. It’s filed under fotoğraf, güncel, sergi and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: