KoBrA’nın Türkiye’deki tartışmalı 10 yılı…

 

 

Sabancı Müzesi bu yaz salonlarında 20. yüzyıla damgasını vuran sanat akımı KoBrA’yı ağırlıyor. Savaş sonrası dünya çapında sanat hayatını şekillendiren akımın ismi sanatçılarının geldikleri Kopenhag, Brüksel ve Amsterdam şehirlerinin ilk harflerinden oluşuyor.

Hollanda’daki Kobra Modern Sanat Müzesi ve ABN AMRO Bank koleksiyonundaki eserlerden bir seçki sunan sergide; tablo, heykel, kumaş, seramik, kağıt üzerine işlerin yanı sıra birçok belge yer alıyor.

Günlerdir tanıtımı ve duyuruları yapılan sergiye karşı duyduğumuz heyecan ve merakla araştırmamız sırasında önemli bir eleştiriye rastladık. Konu; SSM serginin duyurularında kullandığı “Ülkemizde ilk kez sanatseverlerle buluşacak…” ifadesi… e-dergi Skop‘tan öğrendiğimize göre bu, KoBrA’nın Türkiye’yi ilk gelişi değil.

Ünlü sanat akımı 1992 yılında Ankara Devlet Resim Heykel’de “CoBrA- post-CoBrA” ismiyle açılan bir sergi kapsamında, Ali Artun küratörlüğünde, ülkemiz sanatseverleriyle buluşmuş, üstelik müze ve kişişel koleksiyonlardan toplanan eserlerden oluşan kapsamlı serginin bir kataloğu bile varmış.

“Buna rağmen Sabancı Müzesi’ndeki serginin duyurularında CoBrA-post-CoBrA sergisinin varlığı gözardı ediliyor.” denilen yazı şöyle devam ediyor: “Günümüzde medya ile sanat ilişkisi, sanatçılar, sanat kurumları, sponsorlar ve halkla ilişkiler şirketleri arasındaki çalışmalar etrafında şekilleniyor. Bu çalışmalar sırasında a’dan z’ye tüm birimlerin, prestij kazanma, reklam yapma, izleyici çekme gibi kanıksanan niyetleri bir kenara bırakıp okuyucuya karşı sorumlu olduklarını unutmaması, ayrıca bilinçli ve sanatın tarihine saygılı izleyicilerin varlığını da gözardı etmemesi gerekir.”

29 Haziran’da açılan “Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü” sergisinde; akımın önemli isimlerinden Karel Appel’e ait “Femme, Enfants, Animaux” (Kadınlar, Çocuklar, Hayvanlar) isimli ünlü tablonun yanı sıra Eugène Brands, Constant, Corneille, Asger Jorn gibi sanatçıların imzasını taşıyan birçok başyapıt yer alıyor. Sergi, 16 Eylül’e kadar ziyarete açık.

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 5, 2012 at 1:08 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: