16. yüzyılın üç dehası bir arada…

Tophane-i Amire’deki “Great Masters” sergisi, bitmesine yakın hâlâ çok büyük bir ilgi görüyor. Tabii özellikle haftasonları… Hava ne kadar sıcak olursa olsun bu üç dehayı bir arada görme fırsatını kimse kaçırmak istemiyor belli ki.

Michelangelo, Rafael ve Leonardo da Vinci 16. yüzyılda yaşamış ve sanat tarihinde çığır açan yapıtlara imza atmışlar. Dehalarıyla insanlığa yol  göstermişler. Bu üç ustayı başyapıtları eşliğinde tarihi bir mekanda görebilmek -bir prodüksiyon bile olsa- oldukça ilgi çekici.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda düzenlenen ve İsveçli sergi tasarım şirketi “Excellent Exhibitions” tarafından tasarlanan serginin en önemli özelliği her köşesinde bir interaktif etkinliğin sağlanmış olması. En çok ilgi gören kısmı diyemeyeceğimiz kadar çok bölümü ziyaretçiler için farklı deneyimler sunuyor.

Leonardo da Vinci’nin dehasının ürünü aynalı odası ve birbirinden ilginç icatlarının birebir modelleri ile Son Yemek tablosu, ünlü tersten yazılmış anatomi el yazılarını yakından görme, hatta kadavra odasını gözlemleyebilmek, Vitruvian Adamı’nın karşısında aynı fonda kendi fotoğrafını çekme imkanı, Rafael’in ünlü Atina Okulu’nun birebir boyutlu baskısının önünde detayları tek tek açıklayan anlatımı, Michelangelo’nun heybetli Davud heykeli ve ünlü Sistine Şapeli‘nin tavanlarını kaplayan ve 3.5 yılda tamamladığı muazzam fresk’i….

Serginin tamamının üzerine kurulu olduğu “seyirciyi de aktif olarak işin içine katma” anlayışı doğrultusunda günümüzün teknolojik gelişmeleri de unutulmamış, foursquare üzerinden sergideyken check-in yapan ziyaretçilere çıkışta sergiye özel stickerlardan hediye ediliyor.

Her sergi çıkışında olduğu gibi BKG’nin sergiye özel mağazasına uğramayı ihmal etmedik. herkesin beğenerek almak isteyeceği hediyeliklerle dolu dükkandaki en dikkat çekici ürün, kuşkusuz minyatür Davud heykelleri oldu…

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 9, 2012 at 5:52 am. It’s filed under güncel, heykel, kültür sanat, mimari, resim, sergi and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: