her durakta bir sanat.. işte dünyanın en sanatsal metrosu…

 

 

Sanatın bulunduğu ortama kattığı etkilerini saymayacağız tabi.. ama hayatın içinde yarattığı güzelliklerden etkilenmemek mümkün değil. hele işin içine yaratıcılık girdiğinde keyfine doyulmuyor. işte yine öyle bir örnek BBC Travel‘ın internet sayfasında yer aldı.. Bu sıcaklarda yerüstünde gezmenin imkansızlığı karşısında bizce en serin bir sanat seyahati gibi görünüyor.

İsveç’in ünlü Stockholm metrosu Tunnelbana, toplam uzunluğu 110 kilometre. Şehrin 100 istasyonunun 90’dan fazlasını süsleyen bir diğer adıyla “Dünyanın en uzun sergisi” 1950’lerden günümüze uzanan, tam anlamıyla bir “sanat sergisi”. İstasyonlarda toplam 150 sanatçının heykelden resime, mozaikten yerleştirmeye kadar her türlü sanat eserini bulmak mümkün.

Ulrik Samuelson’ın 1977’de Kungsträdgården istasyonunun zeminine yaptığı yeşil kırmızı ve beyaz çizgilerin tarihi taa 17. yüzyılda Kral 13. Charles’ın bahçelerine dayanıyor. Yeşil çizgiler Barok tarzı bahçelerin güzelliğini simgeliyor. Kırmızılar bahçelerin yürüme yollarını, beyaz çizgiler de istasyonun hemen üzerinde yer alan kralın sarayındaki mermer heykellerin bulunduğu kaidelerin birer izdüşümü… İstasyonun Arsenalsgatan çıkışındaki tavan süslemesi de ayrıca görülmeye değer. (yazının başındaki fotoğraf)

Günde yaklaşık 177 bin insanın kullandığı T-Central İstasyonu ise bu tarihi metro sisteminin en yoğun istasyonu olma özelliğine sahip. Bu istasyonun tavanındaki mavi yaprak desenleri de 1975 yılında Per Olof Ultvedt tarafından yapılmış. Tabii ki de yolcuların trenden trene aktarma yaparken bir an olsun dinlenip güzel şeyler düşünmeleri amaçlanmış.

Bir metro sisteminin dehlizlerinde seyahat ederken her durakta farklı bir sanat eseri ile karşılaşmak güzel bir his olsa gerek. biz burada hepsini tek tek sayamayacağız ama mutlaka gidip tek tek gezilmesi keyfi çıkarılması gerek diyebiliriz. Stockholm, yerüstündeki kadar  yeraltında da eşsiz sanat eserleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir.

Ne diyelim, gidiniz, geziniz. hatta ilginç başka detaylar gözünüze çarparsa mutlaka bize de iletiniz. 🙂

 

 

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 19, 2012 at 7:56 am. It’s filed under güncel, kültür sanat, mimari, resim, sergi, tasarım and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: