şekerbank’ın “ekoloji”sine sanatçılardan tepki…

Şekerbank‘ın Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde düzenlediği “Ekoloji” sergilerinin ikincisi 5 Temmuz’da açıldı. beraberinde de yepyeni bir tartışmanın odağında yerini aldı. Küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı sergi dizisinin ilki olan “Doğanın Plastikliği“nde Eelco Brand’in çalışmaları yer almıştı. Bankanın şubelerinde özel monitörler aracılığıyla 24 saat izlenebilen serginin “Oluştuğumuz Hayvan” altbaşlığını taşıyan ikincisinde de Elif Çelebi’nin bir video çalışması yer alıyor.

Şekerbank’ın ekolojiye ve sanata olan bu ilgisi sanatçıların da gözünden kaçmadı… Trabzon Solaklı’daki HES projesinin en büyük hissedarı olan Şekerbank’ın bu “çevre duyarlılığına yönelik çalışmaları” esas yatırımlarının bir çeşit günah çıkarması gibi görünüyor. dikkat çeken bir başka nokta ise Ali Akay’ın küratör olarak isminin bu işlerde geçmesi…

Ekolojinin kavramsal çerçeve olarak ele alındığı “Oluştuğumuz Hayvan” sergisi ile ilgili olarak Küratör Ali Akay; “Felsefenin Logosmerkezli yapısında, Logosmerkezlilik her şeyden önce, logos’a sahip olmayan ‘hayvan üzerine bir tez’ olarak durmaktadır. Aristoteles’ten Heidegger’e kadar felsefe tarihinde hayvana bakış buydu. Düşünce; sanayileşen toplumsallığın tabiat üzerindeki egemenliğinden, hayvan üzerindeki egemenliğine kadar ekosistemin yok edilmesi üzerine geliştirildi. ‘Enerji kayması’ olarak bakılabilecek bu durumda hayvan ve insan arasındaki geçişliliğin sağlanması, ancak ekosistemin yeniden düşünülmesiyle mümkün olabilecek sanki. Elif Çelebi’nin vidolarında kullandığı metaforlar bize bu sorunsalı yeniden düşünme ve yorumlama fırsatı veriyor” dedi.İnsan-hayvan-bitki ayrımı gözetmeksizin tüm canlıların ait olduğu bütüncül bir doğa fikrini sorgulayan video çalışmalarıyla Elif Çelebi, 31 Ağustos 2012 tarihine kadar Açıkekran’da…

Bu tuhaflığı farkeden birçok sanatçı da bir araya ortak bir girişim başlattı. Konunun “farkında olduklarını” vurgulayan sanatçıların imzaya açtıkları açıklamaları şöyle:

Şekerbank’ın Doğa Düşmanı Projeleri İçin Sanatı Araçsallaştırmasına Hayır!

Trabzon Solaklı DEREBAŞI HES projesinin en büyük hissedarı ve gerçek sahibi olan Şekerbank, “çevre duyarlılığına yönelik çalışmalarını” Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde düzenlediği sergilerle çağdaş sanat alanına taşıyor!

Trabzon Solaklı Vadisi Karaçam-Köknar köyleri mevkiinde Hes projesiyle köylülerin ve tüm canlıların yaşam alanlarını ellerinden alan, doğayı ve ekolojik sistemi tahrip eden, yatağında akan dereyi yok edip  ve suyu ticarileştiren, bir yaşam alanını bütünüyle katleden Şekerbank, ekoloji konulu sergileriyle “farkındalık yaratmaktan” söz ediyor.

Biz zaten farkındayız: Doğa ve insan düşmanı şirketlerin reklam kampanyalarında sanatı taşeronlaştırdıklarının farkındayız. Sanatçıların suç ortaklığına sürüklendiğinin farkındayız. Bu şirketlerin insanı, doğayı ve sanatı umursamadıklarının farkındayız. Trabzon’da jandarma ve polisin uyguladığı acımasız şiddetin, İstanbul’da Şekerbank’ın açık ekranında sergilenen sanatla bağının farkındayız. Ve bu utancın parçası olmayı reddediyoruz.

Sanatçılar ve sanat alanının emekçileri olarak bu ve benzeri iki yüzlülükler için araçlaştırılmayı kabul etmiyoruz. Türkiye’de süren özgürlük ve yaşam mücadelelerinin farkındayız ve onların bir parçasıyız. Şekerbank yatırımlarının değil, hepimizin yaşamı için savaş veren Karaçam-Köknar köylülerinin yanındayız.

Şekerbank ve benzeri şirketlerin, doğayı metalaştıran ve yaşamı yok eden projelerini bizleri kullanarak meşrulaştırma çalışmalarına ortak olmayacağımızı bildiririz.

İmzacı olarak destek olmak için ad ve soyadınızı solaklilarinyanindayiz@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.

İmzacılar:

Kamusal Sanat Laboratuvarı-Deniz Erbaş-Arzu Yayıntaş-Niyazi Selçuk-Garkist-Ezgi Bakçay Çolak-Eda Gecikmez-Mürüvvet Türkyılmaz-Nalan Yırtmaç-Neriman Polat-Sevil Tunaboylu-Fırat Arapoğlu-Zeynep Özatalay-Zeyno Pekünlü-Burak Delier-Bubi-Rafet Arslan-Lütfiye Bozdağ-Hakan Akçura-İnsel İnal-Erden Kosova-Ahmet Doğu İpek –Şule Ateş-Malik Bulut-Gökçe Deniz Balkan-Murat Akagündüz-Mehmet Fahracı-Yasemin Özcan-Oda Projesi-Asena Günal-Banu Cennetoğlu-Yaşar Adanalı-Itır Demir-Beral Madra-Teoman Madra-Alper Şen-Seçkin Aydın-Ekmel Ertan-Fatih Aydoğdu-Yahya Madra-Zerrin İren Boynudelik-Leyla Gediz-Elif Öner-Arzu Özturkmen-Zerrin Yanıkkaya-Fulya Çetin-Cem Dinlenmiş-Murat Morova-Evrim Kavcar-Aslı Çetinkaya-Evrensel Belgin-Çağrı Saray-Selim Birsel-Erinç Seymen-Can Ertaş-Sümer Sayın-Gülçin Aksoy-Cengiz Özdemir-Seda Hepsev-İlhan Sayin-Erkin Gören-Banu Birecikligil-Songül Boyraz-Memed Erdener-İz Öztat-Gonca Sezer-Suat Öğüt-Canan- Erol Eskici-MuratBaşol-Burak Karacan-Serkan Yüksel-Serenay Şahin– Evren Erol-Özgül Ezgin-Özge Açıkkol-Gökçe Erhan-Özgür Erkok-Nurten Özkoray-Sevgi Ortaç-Alper T. İnce-Güçlü Öztekin-Şafak Çatalbaş-Ali Asker Bal-Ekin Saçlıoğlu-Berna Kurt-Ferhat Kamil Satıcı-Ali Taptık-Derya Yücel-Raziye Kubat- Bahadır Yıldız-Didem Erk-Tan Cemal-İnci Furni-Ceren Oykut-Güneş Terkol-Murat Germen-Nilgün Yüksel-Deniz M. Örnek-Volkan Aslan-Bahadır Yıldız-Yeşim Şahin-Ege Berensel-Ayfer Karabıyık-Emrecan Erol-Erinç Seymen-Fatih Pınar-Lara Fresko-Ayşe Orhon-Önder Çelik-Filiz Sizanlı-Süreyya Evren-Mustafa Pancar-Özgür Atlagan-Pelin Başaran-Volkan Kaplan-Zehra Sonya– Burçak Bingöl-Sakine Çil-Selda Öztürk

Reklamlar
This entry was published on Temmuz 24, 2012 at 12:05 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi, video and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: