sezon başı okumalıklar

yeni bir sezonun başlama heyecanı sardı.. kültür-sanat’ta da hareketlenmeler başladı. yeni kitaplar, yeni sergiler, tüm kurumlar yıla damgasını vuracak projelerini hayat geçirmek için adeta geri sayımdalar.. konserler ve gösteriler malumunuz artık dev organizasyonlarla İstanbul artık tüm müzik ve gösteri dünyasının dev sahnelerinden biri oldu..  

şimdilik yeni çıkan kitaplardan bahsedeceğim. sonrasında bu hafta itibariyle ardı ardına açılışları olan yeni sergilerle devam edeceğiz… buyrun..

Sessiz Saatler. serbest gazetecilik yapan Gaëlle Josse’nin ilk kitabı. işin içinde gazeteci olunca kurgu da Görselilginç oluyor tabi.. Yazar 17. yüzyıl Hollandalı ressamlarından Emmanuel De Witte’nin ünlü tablolarından birini kurguluyor; bugün Museum Boijmans Van Beuningen koleksiyonunda yer alan ünlü tabloda, oturma odasında klavsen çalan sırtı dönük kadına hayat veriyor.

Magdelana Van Beyeren varlıklı bir adamın kızı olGörselmasına rağmen o dönemde kadınların ticaretle uğraşması hoş görülmediği için çalışma hayatına giremez. Evlendiğinde kendisini eve hapsolmuş bulur. Yaşamı artık çocuklarını yetiştirmek ve bireyselliğini gizlemekten ibarettir. Tekdüze geçen günleri eşinin bir gün kendisine yaptığı açıklamayla farklı bir boyut kazanır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır…

Özgün adı “Les heures silencieuses” olan ve Fransa’da büyük ilgi gören kitabı buradan satın alabilirsiniz.

 

Bu arada bu yılın en önemli kitaplardan Sanatın Yedi Günü’nü atlamayalım tabi.. ama ona ileride detaylı değineceğimden şimdilik isim olarak geçiyorum.

GörselBir diğer kitap da aslında yeni değil ama sırası gelmişken yeniden hatırlama gereği hissettiren bir yayın. Kayıp Eserler Müzesi – Sanat Suçlarının Dorukları. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitap sevgili Mine Haydaroğlu’nun çevirisiyle meraklılarına sunulmuştu. Kitap, okurlara hiç varolmamış, en büyük galerinin kapılarını açar. Galerideki eserlerin hikâyelerini anlatan yazar Simon Houpt, brbirinden ilginç kayıp ve hırsızlık vakalarını ele alıyor. Kaybolan hazinelerin peşindeki ustalara da bir selam niteliğindeki kitap, nadir fotoğraflar ve resimlerle biz meraklılarına heyecan verici bir okuma keyfi sunuyor.

şimdilik okumalıklarım bu kadar.. sizden gelecek önerileri de beklerim.. şimdilik biraz gözlerimi dinlendirmeliyim.. önümüzdeki hafta yoğun bir gündem bizi bekliyor.. 🙂

Reklamlar
This entry was published on Eylül 9, 2012 at 6:46 pm. It’s filed under kültür sanat and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: