sanatın satın alınabilirliği… her türlü…

son günlerin en çok konuşulan kitabı “Sanatın Yedi Günü”nü okurken bir yandan da bu kadar büyük bir sektör haline gelen sanatın Türkiye’deki durumunu gözden geçiriyordum. Sarah Thorton’un, bizzat tanıklıklar ve röportajlarla kurguladığı kitap; sanatın satın alınabilitesinin ne kadar yükseldiği ve bunun yarattığı “en değerli yatırım aracı” olma durumunu tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor.

Kitabın bitmesine 2 bölüm daha var. Ardından ilginç detayları sizlerle paylaşacağım tabi.. Ancak bugünlerde ilgi çekici başka gelişmelere dikkat çekmek istedim. Her gün mutlaka 10 tane mail gelen ve bir o kadar da yenisi açılan alışveriş sitelerinden biri beni hayrete düşüren bir gelişmeye imza attı. buyrun buradan görebilirsiniz… Oradan başlayan araştırmam başka gerçekleri de yüzüme çarptı. ayrıca halihazırda birçok sanatçının eserlerinin orijinal baskılarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Sanat eserlerini artık internet üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bu site üzerinden; “Limited Edition” olarak satışa sunulan eserlere fiyatları üzerinden %20 gibi bir oranda indirimle sahip olabiliyorsunuz. Ferruh Başağa, Adnan Çoker, Adnan Turani, Engin İnan’dan oluşan 4 büyük çağdaş sanat üstadının eserlerinin yer aldığı fırsatlar arasına bu satırları yazarken bile birçok isim katılıyor şüphesiz.

örneğin bu satırları yazarken bir başka internet girişimine de imza atıldı. internet üzerinden ekspertiz hizmeti… BuKaçParaEder, “bünyesindeki 100’den fazla konusunda uzman eksper kadrosuyla sanal ortamda, her döneme ve sanatçıya ait, otuz kategoride sanat ve antika objeleriniz için ekspertiz hizmeti” veriyor. üstelik elinizdeki objelerin fotoğraflarını gönderiyorsunuz. kategorisine göre konunun uzmanları eseri inceliyor veee 3 gün sonra raporunuz hazır. Kısacası; evinizde kendinizi bildiniz bileli duran “aile yadigarlarına” farklı bir gözle bakmanın zamanı geldi. sitede farklı kategori başlıkları altında uzmanların -isimleri hariç tabii- bilgilerinin yanı sıra o kategoride satışa çıkacak ya da piyasaya çıkmış eserlerin de alım satım bilgileri öğrenilebiliyor. yani her sayfada bir ayrıntı var.. meraklılarının siteyi şimdiden yakın takibe aldıklarına eminim.

Bu satırları tam bitirirken yeni bir kampanya başladı bile… buradan Süleyman Saim Tekcan’ın gravür ve heykellerinden seçilmiş eserlerden birine sahip olabilir ve evinizin şıklığını tamamlayabilirsiniz…

 

 

 

Reklamlar
This entry was published on Eylül 12, 2012 at 3:45 pm. It’s filed under antika, çağdaş sanat, fotoğraf, güncel, internet, kültür sanat and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: