Sanatçılardan Şekerbank’a “HES” performansı…

Şekerbank’ın Açık Ekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde düzenlediği “Ekoloji” serisinin üçüncüsü geçtiğimiz günlerde açıldı. Trabzon Solaklı Derebaşı HES (Hidro Elektrik Santralı) Projesi’nin sahibi olan bankanın; çevre ve ekoloji konulu sergiler açması ile ilgili olarak sanatçı girişimlerinden gelen tepkiler de artarak sürüyor.

Geçtiğimiz ay birçok sanatçı ve sanatçı girişiminin ortak imzasıyla yayınlanladıkları bir bildiriyle Şekerbank’ın sanatı “araçsallaştırma”sına tepkilerini ortaya koyan Kamusal Sanat Laboratuvarı, beklenen performansını bugün gerçekleştiriyor. Şekerbank Feneryolu Şubesi önünde düzenlenecek performatif eylemde; Sekiz üniversitenin (Mimar Sinan, Marmara, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Falatasaray, Okan, Bilgi ve İstanbul Üniversiteleri) Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin kaleme aldığı “Akademi Solaklı’da HES yapıyor” başlıklı metnin de basına duyurulacak. Solaklı Karaçam Köknar Köylüleri, Karadeniz İsyandadır Platformu, ve Hes’’lere Karşı Gençlik Kampı Öğrencileri destek verecek.

“AÇIK EKRAN’IN ÖNÜNDE AÇIKLIYORUZ” sloganıyla bir araya gelen grup, altında 200’den fazla sanatçının imzası bulunan Şekerbank’ın ekoloji temalı sergilerini eleştiren açıklamayı da basına duyuracak. Performans sırasında Kamusal Sanat Laboratuvarı “laborantları” ve katılımcılar Şekerbank logolu HES borusunu banka galerisinin önüne taşıyacak ve izleyicileri sanata “içeriden bakmaya” davet edecek. Siyasiyabend müzik grubu üyeleri HES’lere karşı bestelediği şarkıyı sanatçılarla birlikte icra edecek.

Reklamlar
This entry was published on Eylül 20, 2012 at 7:26 am. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: