galeri duvarlarının dili olsa…

Dünyada birçok örneğine rastladığımız ve bizi heyecanlandıran bir uygulamadır. Sanatçının galeri mekanına müdahale etmesi ve onu başlıbaşına bir eser haline getirmesi. Bizim gelenekçi yaklaşımımızla mekan tasarımı ya da müdahale hakkı tamamen mimar ve iç mimarlara aittir.. Hatta ‘birşey yapılacaksa bırakınız onlar yapsınlar’dır. ama işte bu anlayış da yavaş yavaş kırılıyor ne mutlu ki.

Galerilerimiz sanatçılara kapılarını açmanın ötesinde tavandan duvarlara tüm alanlarını teslim edebiliyor adeta. Böylece birbirinden yaratıcı işler ve birbirinden heyecan verici sorgulamalar da gün ışığına çıkma imkanı buluyor.

Bütün bu düşüncelerimizi coşturan etkinliğe gelirsek. Nesrin Esirtgen Collection“galeri mekanının bir yapıt olarak algılamak” felsefesinden yola çıkarak yeni sergisinde duvarlarını sanatçı  Mehmet Ali Uysal’a emanet etmiş… Uysal da bu durumu; sanat eserlerinin izleyicisiyle en çok yakınlaştığı galeri mekanını ustaca “yorumlayarak” değerlendirmiş.

Sergilerde eserlerin tam anlamıyla ‘boy gösterme’ alanı olan duvarlar, her yeni sergide yeniden düzenlenir, temizlenir, hatta bir sonraki sergide üzerine konulacak eserlerin daha iyi görünmesini sağlayacak bir renge boyanır. Her sergide kusursuz bir sunum için öncelikle kusursuz duvarların oluşturulması amaçlanır..

Mehmet Ali Uysal da bu gerçekten yola çıkarak sergilerin bu ‘kusursuzluğunu’ başlıbaşına bir ‘yapıt’a dönüştürmüş. Her sergide bir önceki yaşanmışlığın izlerinin silinmesine karşın Uysal galerinin yaşayan bir mekan olduğunun altını çiziyor.

Nesrin Esirgen Collection galerisindeki Mehmet Ali Uysal’ın “Kabuk/Peel” başlıklı kişisel sergisini mutlaka ajandanıza not edin…

(Sergi 8 Aralık 2012 tarihine kadar Pazar – Pazartesi hariç her gün 11:00-18:30 saatleri arasında görülebilir…)

Reklamlar
This entry was published on Eylül 26, 2012 at 12:36 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, sergi and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: