sanatın gerçek insanları…

facesModels01ünlü sanatçıların yaptığı portrelere hayranlıkla bakarız. bakınız; Kees van Dongen, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani vb… birçoğunda bizi etkileyen anlam veremediğimiz bir çekicilik vardır. bakışlarında belki yüzlerindeki ifadede belki kıyafetlerinde belki duruşlarında… Bazı sanatçılar tamamen hayalgücüne dayalı portrelere imza atarken bazıları da anatomik olarak örnek almak amacıyla gerçek insanları kullanırlar.

yine de hep bir fark bir etkileyicilik vardır. gerçek olduğunu biliriz bir yerlerde… Portre resimlerinin en çarpıcı örneği Grant Wood’un 1930 facesModels06tarihli “American Gothic” tablosu.. 20. yüzyıl Amerikan sanatının ikonu olan tablodaki çift 19. yüzyılın tipik gelenekçi Amerikan çiftçi ailesini yansıtır. sanatçının modelleri ise kızkardeşi ve dişçisidir.

Macar sanatçı Flóra Borsi gerçek modeller kullanılarak yaratılan eşsiz portrelere yeni bir yorum getiriyor. tablolardaki karakterleri gerçek modellerde canlandırıyor.  yine bir sanatçı bakışıyla tabii ki. ve soruyor “bu soyut karakterler gerçek insanlar olsaydı nasıl olurdu?” işte cevabı…

facesModels02facesModels04facesModels03

Reklamlar
This entry was published on Mayıs 14, 2013 at 1:53 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: