weiwei ile nefes kesen bir maratona var mısınız?

Salt‘ın yeni sergisi “太平天國/Taiping Tianguo, Olası Karşılaşmalar Tarihi” sergisi kapsamında bir maratona imza atıyor. Ai Weiwei’nin sanat ve politik eylemlerine dair çektiği 5 adet belgeselden oluşan bir “maraton” sunuyor. 18 Mayıs Cumartesi günü başlayacak ve 11 Ağustos’a kadar sürecek sergi boyunca farklı tarihlerde Ordos 100, Fairytale, One Recluse, Disturbing the Peace ve So Sorry Aiweiwei-never-sorrybelgesellerinin yanı sıra Amerikalı yönetmen Alison Klayman’ın Ai Weiwei: Never Sorry (2012) adlı filmi gösterilecek.

Sanatçının ev hapsi dönemine atıfta bulunan 2012 tarihli Wooden Cuffs [Ahşap Kelepçe] ve Hanger [Askı] işlerinin de yer aldığı Salt’ın yeni sergisi, 1990’ların başında New York’ta yaşamış 4 sanatçı arasındaki bağlantıları inceliyor. Hong Kong (Para Site) dışında ilk defa izleyici karşısına çıkan sergi, sanat yaşamlarına New York’ta sürdüren 4 Çinli sanatçıyı konu ediniyor. Ai Weiwei, Frog King Kwok, Tehching Hsieh ve Martin Wong. Farklı kökenlerden gelmelerine, farklı ve birbirinden bağımsız söylemleriyle öne çıkmış sanatçılar. ortak noktaları; aynı amaçla aynı şehire gelmiş ve birbirleriyle tesadüfi de olsa bir araya gelmişler… Örneğin, Ai’nin o yıllarda çektiği fotoğraflarda Hsieh’i görmek mümkün; Hsieh’in efsanevi “One Year Performances” serisine Kwok bazı önemli katkılarda bulunmuş; Kwok, Wong ve Ai ile Soho’da işlettiği KWOK Gallery’de tanışmış.

“Taiping Tianguo” (Ebedi Huzurun İlahi Krallığı), 19. yüzyıl ortalarında Taiping isyancılarının Güney Çin’de kurduğu yönetimin adı. 1999’da yaşamını yitiren Wong bunu bir resmi için esin kaynağı olarak kullandı; ölümünün ardından düzenlenen sergisinin adı da buydu.

img_1921martin-wong-mrs-liberty-face-1990-630x350

Reklamlar
This entry was published on Mayıs 16, 2013 at 12:30 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, kültür sanat, sergi, sinema, video and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: