İstanbul’un yepyeni şehir müzelerine hazır mısınız?

İstanbul yine yepyeni bir döneme girdi. değişim ve yenilenme.. sezon açılışlarını yapan birçok sanat kurumunun yanı sıra 13. İstanbul Bienali ve bu yıl ilk defa düzenlenen ismi ner ne kadar davalık olsa da bu şekilde kalan “Artinternational İstanbul” ile Eylül hızlı başladı.

Bu yıl yeni kültür-sanat müzesi projelerinde de bir atak bekleniyor. “kentsel grimshaw-architects-koc-contemporary-art-museum-istanbul-designboom-01dönüşüm” gibi isimler altında dev bir şantiye haline gelen şehirde kısa sürede yeni bir sanat müzeleri akımının başlayacağını belirtmeliyiz. Dolapdere’de yükselmesi beklenen “Koç Contemporary” ile Haliç-Sütlüce’de Zaha Hadid imzasıyla oluşturulacak “Demsa Müzesi” (Beyoğlu Belediyesi’nde beklediği söyleniyor) ve Mecidiyeköy’deki Mudo binası yerine planlanan müzeyi de saymadan geçmeyelim. Yine Mecidiyeköy’deki bir diğer proje de eski Likör Fabrikası yerine yapılacak olan residence projesinin bir parçası olan Quasar Kültür Sanat Çadırı. Çadırın residence projesi başlayana kadar 1 yıl süreyle kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması planlanıyor.

Bitti mi. Kesinlikle hayır… mimar Emre Arolat santralistanbul müzesinin acı bir şekilde kültür sanat hayatından çıkmasını 2 yeni projeyle “unutmaya çalışıyor” diyebiliriz. ilki Karaköy’de atıl duran, galaport ihalesiyle gündeme gelen ve bienal dahil birçok sanat etkinliğinde “konuk mekan” olarak kullanılan Antrepo No. 5 daimi bir kültür mekanı olarak sanat dünyasına katılmaya hazırlanıyor. Yıllarca kapalı kalan ve birçok tartışmaya konu olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi” olarak hayata dönüyor.

Bu yeni isim yılın başlarında antreponun dış duvarlarına asılmış ve gayriresmi bu muzeduyurular sanat çevreleri tarafından oldukça eleştirilmişti. ancak artık binanın inşaat haline gelmesiyle konunun resmi bir açıklamaya gerek duyulmadan resmileştiğinin bir kanıtı adeta. en nihayetinde hakkında yıllardır birbirinden vahim haberlerin çıktığı koleksiyonun sonunda gün ışığına çıkacak olması oldukça heyecan verici. müzenin emre arolat tarafından hazırlanan projesine buradan ulaşılabiliyor. genel görünümün aşağıdaki gibi olması öngörülüyor.

muze-antrepo-5_07

yeni sezonun tüm sanatseverler için daha büyük heyecanlarla dolu geçmesi dileğiyle… 🙂

Reklamlar
This entry was published on Eylül 18, 2013 at 1:22 pm. It’s filed under çağdaş sanat, güncel, heykel, kültür sanat, mimari, resim, restorasyon, sergi, tasarım and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: