Lucas’tan dijital sanata saygı duruşu…

Sinemanın artık emekli film yapımcısı George Lucas, film endüstrisini ileri george-lucas-star-warstaşımaya doymadığı gibi bunları paylaşmak için de yeni projelere imza atıyor.

CBS’e verdiği bir röportajı sırasında açıkladığı “sanat müzesi” projesiyle neredeyse ‘death star’ büyüklüğünde olduğu söylenen sanat koleksiyonunu halkla paylaşma çalışmalarını hızla sürdürüyor.

son olarak Lucas, müzenin San Francisco’da yapılması teklifini getirdi. gerek seçilen yerin bir ulusal park olması ve gerekse yerel halkın bilgilendirilmesi hassasiyetiyle 23 Eylül’de halk toplantısı düzenlendi. facebook’ta açılan bir sayfayla da duyurulan toplantıda; müze için hazırlanan 3 final proje ve müzenin bütün detayları konusunda yerel halk bilgilendirildi.

LCAM-watercolor-BEST

169Smith_Little-Red-Riding-Hood_1

George Lucas’ın türünün ilk örneği olacak müzesi, aynı zamanda illüstratif ve görsel sanatlar arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren bir mekan olarak tasarlandı. The Lucas Cultural Arts Museum, geçtiğimiz 150 yıldan günümüzün dijital çağına, en mükemmel illüstratörlerin en popüler eserlerinin gelenekselden dijital illüstrasyona, çizgi romandan animasyona kadar -aralarında Norman Rockwell, Maxfield Parrish ve N.C. Wyeth’in de bulunduğu- birçok önemli ismin işlerin kapsayacak. Lucas’ın Star Wars vb. kendi filmleri dışında da birçok Holywood yapımı ile ilgili eşsiz bir koleksiyona sahip. Müzede bu dev kişisel koleksiyonun yanı sıra diğer koleksiyonlar ve enstitülerin de sergilerine ev sahipliği yapacak.

116Rockwell_Shadow-Artist-Revised

Proje aşamasındaki çizimlerinden,

sahne dekorlarına, kostümlerinden karakter maketlerine kadar her aşaması ayrı bir sanat dalında sınırları zorlayan başyapıtları da Lucas hayranları için müzeyi “mabet” haline getirecektir. Geoge Lucas’ın en büyük derdi ise bütün bu tarihi ve birikimi genç nesillere aktarabilmek. görsel anlatımın gücünü ve önemini herkese anlatmak, özellikle de gençlerin yaratıcılıklarının sınırları olmadığını keşfetmelerine destek olmak. bununla ilgili hazırlanan videoya buradan ulaşabilirsiniz..

 

EP1_IA_44151_R

moon_palace
Reklamlar
This entry was published on Eylül 27, 2013 at 9:39 am. It’s filed under güncel, kültür sanat, sergi, sinema, teknoloji and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: